Лабораторија за испитивање микроклиме у пољопривредним објектима

Лaборaторијa зa испитивaње микроклиме у пољопривредним објектимa

Институт зa пољопривредну технику

Кaтедрa зa мехaнизaцију пољопривреде

Делaтност лaборaторије

Лабораторија је специјализована за испитивање основних микроклиматских параметара ваздуха у пољопривредним објектима. Опрема коју лабораторија поседује посебно је прилагођена и коришћена у сипитивању амбјенталних услова сточарских објеката, а касније су делатности проширене на испитивање услова у затвореним просторима у пољопривреди уопште. Превасходно је намењена истраживачима Пољопривредног факултета и сарадницима на пројектима. Поред ове делатности, у оквиру лабораторије обављају се наставне активности студената мастер и докторских студија Пољопривредног факултета, као и у стручне и истраживачке делатности, а нарочито активности везане за реализације националних и међународних пројеката.

Лaборaторијa је опремљенa преносивим уређaјимa зa:

• ласерско мерење садржаја прашине (фракције 0.3 и 0.5 микрометара) у ваздуху,
  • детекцију и анализу садржаја гасова у ваздуху O (0-25.0% Vol.), CH4 (0-200 ppm), H2S (0-100 ppm), CO (0-2000 ppm), са додатним сензорима за CO2 (0-5.00 % Vol.) и NH3 (0-300 ppm),
  • анализу квалитета ваздуха и вентилације у објектима, са IAQ сондом за мерење садржаја CO2 (0 - 10,000ppm), температуре (0 - 50°C), релативне влажности (2 - 98% ) и апсолутног притиска ваздуха,
  • пропелерну анемометрију (0.8 - 15 м/сец) са сензорима за температуру (-5ºC ÷ 65ºC) и релативну влажност ваздуха (10% - 95%),
  • термо („hot-wire“) анемометрију за мерење брзина струјања (0 – 20 m/s) i температуре ваздуха (0 – 80 °C),
  • мерење интензитета звука (35 - 135 dB, мерни стандард IEC - 651, Tip 2),
  • сателитско геопозиционирање са дигиталним мапама,
  • снимање видео материјала.

Гaлеријa сликa

Обaвештење зa потенцијaлне кориснике услугa

За детаљније информације о раду лабораторије и условима ангажовања опреме и истраживача можете се обратити руководиоцу Лабораторије за испитивање микроклиме у пољопривредним објектима:

Проф. Др Горaн Тописировић

Тел: 011/441 3447