Д-ТХ-20-ГЕМ - Генетика микроорганизама

МодулПрехрамбена технологија
Тип студијадокторске академске студије
    Условљност другим предметима-Облик условљености
    Циљеви изучавања предметаСтицање знања и разумевање генетике основних група микроорганизма значајних за индустријску производњу (бактерије, гљиве , квасци и вируси). Стицање вештина препознавања основних група микроорганизама значајних за биотехнологију, основних техника генетске манипулације. Ефикасно учење, критичко мишљење и евалуације наставе и исхода.
    Исходи учења (стечена знања)На крају модула студент треба да покаже познавање теоријских основа одређених савремених генетских метода и на основу тога предвидети њихову применљивости у конкретним случајевима; дефинисати генетску методологију у креирању експеримента; тумачење резултата и доношење закључака о исправности примењене методологије; компаративно сагледавање могућности примене више генетских метода.
    Садржај теоријске наставеГенетика микроорганизама: појам, значај; Гени и генетски елементи; Манипулације генима; Генетика различитих група (бактерије и бактериофаги, квасци, гљиве, вируси); Изолација ДНК; Генетске методе идентификације микроорганизама, Методе трансфера гена; Генетика у пракси.
    Садржај практичне наставеЕкспериментални рад у циљу упознавања и примене различитих молекуларних метода.
    1. Microbial Genetics
    2. Molecular Genetics of Bacteria
    Методе извођења наставеПредавања, интерактивна настава, претраживање литературе, писање семинарског рада, консултације; извођење експеримената на одређеним инструментима, тумачење резултата.
    Активности у току предавањаПисмени испит60
    Практична наставаУсмени испит