Навигација

Генетско унапређење у свињарству кроз систем оцене меснатости на линији клања (пројекат 1)

Пројекат “Генетско унапређење у свињарству кроз систем оцене меснатости на линији клања”


НОСИЛАЦ ПРОЈЕКТА: Пољопривредни факултет Универзитета у Београду


РУКОВОДИЛАЦ ПРОЈЕКТА: др Младен Поповац, доцент
Број уговора: 680-00-00070/2/2022-02


У реализацији пројекта “Генетско унапређење у свињарству кроз систем оцене меснатости на линији клања” под покровитељством Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије учествовало је пет научно-истраживачких и стручних организација. Носилац пројекта је Пољопривредни факлтет Универзитета у Београду, уз учешће четири партнерске организације: Института за примену науке у пољопривреди, Београд и Пољопривредних саветодавних и стручних служби (ПССС) из Шапца, Ваљева и Младеновца. Стручни тим на пројекту чинили су: др Младен Поповац, као руководилац пројекта, др Радмила Бескоровајни, др Милован Пушић (Институт за примену науке у пољопривреди), др Радосав Вујић (ПССС Ваљево), Марина Гачић, дипл.инж. (ПССС Шабац) и Драгољуб Крајновић, дипл.инж. (ПССС Београд). Истраживања су спроведена на шест породичних фарми свиња, на подручјима која покривају наведене пољопривредне саветодавне и стручне службе. Фарме саме гаје пасад за тов, а годишње производе од две до шест хиљада товљеника.

Циљ пројекта је био да се оцене особине пораста и квалитета трупа код свиња на линији клања, како би оцењене вредности послужиле даље за генетско унапређење популација свиња у Србији. Код товљеника на линији клања утврђена је меснатост у трупу од 56,38%, са веома широким интервалом варирања од 36,25 до 68,10% меса у трупу, што отвара простор за веома успешан селекцијски рад у циљу генетског прогреса ове, али и других особина из исте групе. Анализирајући комбинацију укрштања различитх генотипова у циљу производње прасади за тов, најбоље квалитативне показатеље у погледу меснатости од 59,95 % имали су товљеници мелези очева пиетрена и мајки Ф1 мелеза ландраса и великог јоркшира. Оцењујући наследност ове особине утврђен је коефицијент херитабилитета од х2 = 0,46. Установљена средња наследност ове особине указује  на могућност брзог генетског прогреса у популацијама свиња, где би се у процену приплодне вредности животиња укључила меснатост, као један од селекцијских критеријума. 

Такође, један од циљева пројекта је био и да се промовише неопходност доношења законских регулатива, по којима би се цена товљеника у кланици одређивала на основу њихове масе, али и квалитета трупа, а не као што је углавном било до сада, да се она формира само на основу масе. Значај вредновања товљеника на основу квалитета мотивисаће додатно одгајиваче да унапреде меснатост код товљеника, јер ће на тај начин остваривати веће економске бенефите из више разлога.