Национални пројекти
Дизајн и апликација микробног конзорцијума за компостирање и третман отпадног муља
Пољопривредни факултет Универзитета у Београду, Катедра за еколошку микробиологију, носилац је пројекта „Design and application of microbial consortium for composting and treatment of sewage sludge“ (Дизајн и апликација микробног конзорцијума за компостирање и третман отпадног муља), који се реализује у оквиру програма „Доказ концепта“ Фонда за науку Републике Србије. Акроним пројекта је „Micro-composst“.
Количина отпадног муља који настаје након третмана комуналних отпадних вода континуирано расте, представљајући изазов у заштити животне средине. С обзиром на висок садржај органске материје и нутријената, попут азота и фосфора, отпадни муљ може имати примену као ђубриво и земљишни кондиционер у одрживој пољопривреди. Међутим, његово коришћење је ограничено због присуства тешко разградивих органских једињења, хуманих патогена и бактерија резистентних на антибиотике.
Европска регулатива захтева посебне третмане пре употребе отпадног муља у пољопривреди, при чему се компостирање истиче као једно од најефикаснијих решења. Пројекат „Micro-composst“ заснива се на иновативном приступу који подразумева примену специјално дизајнираног микробног конзорцијума током процеса компостирања. Циљ је унапређење биодеградације органских полутаната, смањење присуства патогених микроорганизама и бактерија отпорних на антибиотике, чиме се омогућава безбеднија и ефикаснија употреба отпадног муља.
Предложено решење нема еквивалент међу постојећим комерцијалним производима, економски је исплативо и доприноси одрживом управљању отпадом. Његова примена је у складу са стандардним процесима компостирања, што га чини компатибилним и применљивим у пракси.