C-ТМ-20-КМХ - Виши курс микробиологије хране

МодулТехнолошка микробиологија
Тип студијаспецијалистичке академске студије
    Условљност другим предметима-Облик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет треба да омогући студенту проширење базичних знања о микроорганизмима који се налазе у храни, њихова интеракција са околином и домаћином, патогени који се могу пренети храном и индустријски значајни микроорганизми, нове брзе методе у идентификацији патогена, биохазарди, ефекти презервационих техника на раст микроорганизама, решавање микробиолошких проблема и производња безбедне хране.
    Исходи учења (стечена знања)Студент треба да буде оспособљен за идентификацију микробиолошких проблема који могу настати у процесима производње прехрамбених производа и установљавање процедура за њихово решавање.
    Садржај теоријске наставеКарактеристике доминантних група микроорганизама у храни, утицај еколошких фактора на раст и преживљавање, адаптација на стрес, резистенција, инхибиторне компоненте. Биофилмови. Микроорганизми и њихови ензими и кварење хране, индикатори микробиолошког квара. Патогени и обољења која се преносе храном, интоксикације, токсиинфекције, опортунистички патогени, нови патогени, индикатори патогена.
    Садржај практичне наставеВежбе, Други облици наставе, Студијски истраживачки рад Лабораторијске вежбе прате теоријску наставу
    1. Fundamental Food Microbiology
    2. Modern Food Microbiology
    Методе извођења наставеКласична предавања, лабораторијске вежбе. Израда семинарског рада.
    Активности у току предавањаПисмени испит60
    Практична наставаУсмени испит