М-ХК-20-БИОГ - Биогорива

МодулХортикултура
Тип студијамастер академске студије
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаУпознавање студената са врстама биогорива и савременим поступцима анализе и карактеризације. Студент треба да овлада савременим поступцима добијања биогорива, основима прорачуна сагоревања и емисије штетних гасова, као и развојем биогорива
    Исходи учења (стечена знања)After completing the course, the student should be able to define the potential of biofuels, resources, characteristics of raw materials for biofuel production. They should also use advanced knowledge in production of different types of biofuels, as well as the calculation of combustion, emissions and the impact of biofuels on environmental protection.
    Садржај теоријске наставеВрсте биогорива: брикет, пелет, биоетанол, биодизел, биогас и др – основне карактеристике, начин производње. Поступци добијања појединих врста биогорива, могучности примене. Прерачунавање суспституције појединих облика фосилних горива одрешеним врстама биогорива. Одређивање топлотне моћи, стехиометријски прорачун горива, и емисије стетних гасова. Основе моделирања процеса сагоревања.
    Садржај практичне наставеАудиторне вежбе, самостални рад студената
    1. Станојевић, М., Симић С., Јововић, А., Радић, Д., Обрадовић, М., Тодоровић, Д. (2014). Биогас: добијање и примена, Машински факултет.
    2. Топић, Р. (2013). Обновљиви и секундарни ресурси, Машински факултет.
    3. Кубуровић, М., Станојевић, М. (1997) Биотехнологија, СМЕИТС.
    Методе извођења наставе
    Активности у току предавања10Писмени испит20