M-HK-20-BIOG - Biogoriva

Akronim M-HK-20-BIOG
Studijski program Poljoprivreda
Modul Hortikultura
Tip studija master akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Upoznavanje studenata sa vrstama biogoriva i savremenim postupcima analize i karakterizacije. Student treba da ovlada savremenim postupcima dobijanja biogoriva, osnovima proračuna sagorevanja i emisije štetnih gasova, kao i razvojem biogoriva
    Ishodi učenja (stečena znanja) After completing the course, the student should be able to define the potential of biofuels, resources, characteristics of raw materials for biofuel production. They should also use advanced knowledge in production of different types of biofuels, as well as the calculation of combustion, emissions and the impact of biofuels on environmental protection.
    Sadržaj teorijske nastave Vrste biogoriva: briket, pelet, bioetanol, biodizel, biogas i dr – osnovne karakteristike, način proizvodnje. Postupci dobijanja pojedinih vrsta biogoriva, mogučnosti primene. Preračunavanje suspstitucije pojedinih oblika fosilnih goriva odrešenim vrstama biogoriva. Određivanje toplotne moći, stehiometrijski proračun goriva, i emisije stetnih gasova. Osnove modeliranja procesa sagorevanja.
    Sadržaj praktične nastave Auditorne vežbe, samostalni rad studenata
    1. Stanojević, M., Simić S., Jovović, A., Radić, D., Obradović, M., Todorović, D. (2014). Biogas: dobijanje i primena, Mašinski fakultet.
    2. Topić, R. (2013). Obnovljivi i sekundarni resursi, Mašinski fakultet.
    3. Kuburović, M., Stanojević, M. (1997) Biotehnologija, SMEITS.
    Metode izvođenja nastave
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit 20