О-РА-20-НАВД - Наводњавање

МодулРатарство и повртарство
Тип студијаосновне академске студије
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаСтуденту ће се омогућити стицање знања: о улози и значају воде у биљној производњи (ратарству и повртарству), стању воде у земљишту, потребама појединих усева за водом и њеном одређивању, режимима наводњавања, начинима и методама наводњавања, избору и функционисању опреме за наводњавање
    Исходи учења (стечена знања)На крају наставе студент треба да покаже вештину имплементирања теоријског знања у пракси. Очекује се да ће бити оспособљен да изабере метод и да прорачуна адекватан режим наводњавања у зависности oд карактеристика земљишта и гајених биљних врста. Настава ће допринети да се студенти оспособе за индивидуалан и тимски рад и критичко мишљење.
    Садржај теоријске наставеКлиматски параметри, водно-физичке особине земљишта, потребе усева за водом, начини и методе наводњавања, критеријуми за избор система за наводњавање, елементи режима наводњавања (норма заливања, време заливања, норма наводњавања), примена математичких модела при планирању и организовању биљне производње у условима наводњавања, специфичности наводњавања појединих биљних врста..
    Садржај практичне наставеОбрачун евапотранспирације, утврђивање потреба за наводњавањем одређеног подручја, прорачун садржаја воде у земљишту, одређивање потреба гајених биљака за водом, одређивање норме заливања и наводњавања, одређивање времена заливања, избор режима наводњавања, примена математичког модела у проблематици наводњавања.
    1. Матовић Г. (2017): Наводњавање у ратарској производњи – практикум (pdf), Пољопривредни факултет, Београд
    2. Драговић С. и сар. (2006): Наводњавање у биљној производњи, Партенон, Београд.
    3. Бошњак Ђ.(1999): Наводњавање пољопривредних усева, Пољопривредни факултет, Нови Сад
    4. Стричевић Р. (2007): Наводњавање. Основе пројектовања и управљања системима. Пољопривредни факултет, Београд.
    Методе извођења наставеТеоријска и практична настава
    Активности у току предавања10Писмени испит
    Практична наставаУсмени испит50