O-RA-20-NAVD - Navodnjavanje

Akronim O-RA-20-NAVD
Studijski program Biljna proizvodnja
Modul Ratarstvo i povrtarstvo
Tip studija osnovne akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Studentu će se omogućiti sticanje znanja: o ulozi i značaju vode u biljnoj proizvodnji (ratarstvu i povrtarstvu), stanju vode u zemljištu, potrebama pojedinih useva za vodom i njenom određivanju, režimima navodnjavanja, načinima i metodama navodnjavanja, izboru i funkcionisanju opreme za navodnjavanje
    Ishodi učenja (stečena znanja) Na kraju nastave student treba da pokaže veštinu implementiranja teorijskog znanja u praksi. Očekuje se da će biti osposobljen da izabere metod i da proračuna adekvatan režim navodnjavanja u zavisnosti od karakteristika zemljišta i gajenih biljnih vrsta. Nastava će doprineti da se studenti osposobe za individualan i timski rad i kritičko mišljenje.
    Sadržaj teorijske nastave Klimatski parametri, vodno-fizičke osobine zemljišta, potrebe useva za vodom, načini i metode navodnjavanja, kriterijumi za izbor sistema za navodnjavanje, elementi režima navodnjavanja (norma zalivanja, vreme zalivanja, norma navodnjavanja), primena matematičkih modela pri planiranju i organizovanju biljne proizvodnje u uslovima navodnjavanja, specifičnosti navodnjavanja pojedinih biljnih vrsta..
    Sadržaj praktične nastave Obračun evapotranspiracije, utvrđivanje potreba za navodnjavanjem određenog područja, proračun sadržaja vode u zemljištu, određivanje potreba gajenih biljaka za vodom, određivanje norme zalivanja i navodnjavanja, određivanje vremena zalivanja, izbor režima navodnjavanja, primena matematičkog modela u problematici navodnjavanja.
    1. Matović G. (2017): Navodnjavanje u ratarskoj proizvodnji – praktikum (pdf), Poljoprivredni fakultet, Beograd
    2. Dragović S. i sar. (2006): Navodnjavanje u biljnoj proizvodnji, Partenon, Beograd.
    3. Bošnjak Đ.(1999): Navodnjavanje poljoprivrednih useva, Poljoprivredni fakultet, Novi Sad
    4. Stričević R. (2007): Navodnjavanje. Osnove projektovanja i upravljanja sistemima. Poljoprivredni fakultet, Beograd.
    Metode izvođenja nastave Teorijska i praktična nastava
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 50