О-ФМ-20-ОНЕХ - Општа и неорганска хемија

Тип студијаосновне академске студије
    Број ЕСПБ5.0Статус предметаобавезан
    Условљност другим предметимаНемаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметапредмета je да студент 1) научи основне појмове, законе и принципе, 2) зна основне класе неорганских једињења, њихова физичка и хемијска својства и њихову примену у пољопривреди, 3) Логички повезује теоријска, експериментална и практична знања из хемије, 4) Препозна и објасни процесе који су базирани на принципима Опште и неорганске хемије.
    Исходи учења (стечена знања)Студент зна/разуме основне хемијске појмове и законе, принципе/факторе хемијске кинетике и равнотеже, особине раствора и процесе у њима, као и редокс процесе, основне класе неорганских једињења, њихова физичка и хемијска својства, као и њихов значај и примену у пољопривреди, поседује вештину рада у лабораторији као и вештину повезивања знања из хемије са осталим курсевима.
    Садржај теоријске наставеОсновни појмови и израчунавања; Класе једињења, хемијске једначине и стехиометрија; Структура атома; Периодни систем; Хемијска веза, кинетика и равнотежа. Дисперзни системи; Електролитичка и протолитичка теорија; Хидролиза, pH - вредност и пуфери; Колигативне особине раствора. Термохемија, Ап(д)сорпција; Редокс реакције; Електрохемија. Биогени и токсични елементи; Примена у пољопривреди.
    Садржај практичне наставеУпознавање са радом у лабораторији; Поступци припреме раствора; Јонске реакције; Хемијска кинетика и равнотежа; Хидролиза, pH вредност раствора и пуфери; Оксидо-редукције; Поступци квалитативне хемијске анализе; Поступци квантитативне хемијске анализе (Титрације); Колоиди; Поступци синтезе неорганских препарата.
    1. Е. Ивановић, А Костић, Општа хемија, Пољопривредни факултет, Земун, 2019.
    2. Н. Ристић,Ч. Лачњевац, А. Костић, Практикум за општу и неорганску хемију, Пољопривредни факултет, Земун, 2008
    3. Ч. Лачњевац, М. Рајковић, Општа и неорганска хемија, Пољопривредни факултет, Земун, 2005.
    Методе извођења наставеОд метода извођења наставе користе се класична предавања, рачунске и лабораторијске вежбе.
    Активности у току предавањаПисмени испит
    Практична настава5Усмени испит50
    Колоквијуми45