O-FM-20-ONEH - Opšta i neorganska hemija

Akronim O-FM-20-ONEH
Studijski program Fitomedicina
Modul Fitomedicina
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 5.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima Nema Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta predmeta je da student 1) nauči osnovne pojmove, zakone i principe, 2) zna osnovne klase neorganskih jedinjenja, njihova fizička i hemijska svojstva i njihovu primenu u poljoprivredi, 3) Logički povezuje teorijska, eksperimentalna i praktična znanja iz hemije, 4) Prepozna i objasni procese koji su bazirani na principima Opšte i neorganske hemije.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Student zna/razume osnovne hemijske pojmove i zakone, principe/faktore hemijske kinetike i ravnoteže, osobine rastvora i procese u njima, kao i redoks procese, osnovne klase neorganskih jedinjenja, njihova fizička i hemijska svojstva, kao i njihov značaj i primenu u poljoprivredi, poseduje veštinu rada u laboratoriji kao i veštinu povezivanja znanja iz hemije sa ostalim kursevima.
    Sadržaj teorijske nastave Osnovni pojmovi i izračunavanja; Klase jedinjenja, hemijske jednačine i stehiometrija; Struktura atoma; Periodni sistem; Hemijska veza, kinetika i ravnoteža. Disperzni sistemi; Elektrolitička i protolitička teorija; Hidroliza, pH - vrednost i puferi; Koligativne osobine rastvora. Termohemija, Ap(d)sorpcija; Redoks reakcije; Elektrohemija. Biogeni i toksični elementi; Primena u poljoprivredi.
    Sadržaj praktične nastave Upoznavanje sa radom u laboratoriji; Postupci pripreme rastvora; Jonske reakcije; Hemijska kinetika i ravnoteža; Hidroliza, pH vrednost rastvora i puferi; Oksido-redukcije; Postupci kvalitativne hemijske analize; Postupci kvantitativne hemijske analize (Titracije); Koloidi; Postupci sinteze neorganskih preparata.
    1. E. Ivanović, A Kostić, Opšta hemija, Poljoprivredni fakultet, Zemun, 2019.
    2. N. Ristić,Č. Lačnjevac, A. Kostić, Praktikum za opštu i neorgansku hemiju, Poljoprivredni fakultet, Zemun, 2008
    3. Č. Lačnjevac, M. Rajković, Opšta i neorganska hemija, Poljoprivredni fakultet, Zemun, 2005.
    2 1 1
    Metode izvođenja nastave Od metoda izvođenja nastave koriste se klasična predavanja, računske i laboratorijske vežbe.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava 5 Usmeni ispit 50
    Kolokvijumi 45