О-ВВ-14-ОНЕХ - Општа и неорганска хемија

Тип студијаосновне академске студије
    Број ЕСПБ5.0Статус предметаобавезан
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет треба да пружи студенту да: Научи основне појмове, законе и принципе; Зна основне класе неорганских једињења, њихова физичка и хемијска својства и њихову примену у пољопривреди; Логички повезује теоријска, експериментална и практична знања из хемије; Препозна и објасни процесе који су базирани на принципима опште и неорганске хемије.
    Исходи учења (стечена знања)Стечена знање о: Структури атома и молекула; Хемијским законима и појмовима; Хемијској вези и њеном повезаношћу са својствима једињења; Основним класама неорганских једињења. Студент треба да буде оспособљен за: руковање лабораторијским прибором; Логичко повезивање теоријског и експерименталног знања; Коришћење литературе; Тимски рад; Критичко и креативно мишљење; Презентацију стечених знања.
    Садржај теоријске наставеОсновни закони хемије; Структура атома; Хемијска веза и структура супстанци; Оксидо-редукционе редакције; Дисперзни раствори; Хемијска кинетика и равнотежа; Електролитичка дисоцијација ; Термохемија; Хемијска енергија и електрична енергија; Електрохемија; Колоидна хемија; Класе неорганских једињења; Хемија неметала и металоида; Хемија метала.
    Садржај практичне наставеУпознавање са радом у лабораторији; Класе неорганских једињења; Раствори; Јонске реакције; Хидролиза; Оксидо-редукција; Квалитативна хемијска анализа; Титрације; Синтеза неорганских препарата.
    1. Хемија, Ненад Филиповић, Универзитет у Београду - Пољопривредни факултет, Беград 2021.
    Методе извођења наставеОд метода извођења наставе користе се класична предавања и лабораторијске вежбе.
    Активности у току предавања0Писмени испит30
    Практична настава5Усмени испит0