O-VV-14-ONEH - Opšta i neorganska hemija

Akronim O-VV-14-ONEH
Studijski program Biljna proizvodnja
Modul Voćarstvo i vinogradarstvo
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 5.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da pruži studentu da: Nauči osnovne pojmove, zakone i principe; Zna osnovne klase neorganskih jedinjenja, njihova fizička i hemijska svojstva i njihovu primenu u poljoprivredi; Logički povezuje teorijska, eksperimentalna i praktična znanja iz hemije; Prepozna i objasni procese koji su bazirani na principima opšte i neorganske hemije.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Stečena znanje o: Strukturi atoma i molekula; Hemijskim zakonima i pojmovima; Hemijskoj vezi i njenom povezanošću sa svojstvima jedinjenja; Osnovnim klasama neorganskih jedinjenja. Student treba da bude osposobljen za: rukovanje laboratorijskim priborom; Logičko povezivanje teorijskog i eksperimentalnog znanja; Korišćenje literature; Timski rad; Kritičko i kreativno mišljenje; Prezentaciju stečenih znanja.
    Sadržaj teorijske nastave Osnovni zakoni hemije; Struktura atoma; Hemijska veza i struktura supstanci; Oksido-redukcione redakcije; Disperzni rastvori; Hemijska kinetika i ravnoteža; Elektrolitička disocijacija ; Termohemija; Hemijska energija i električna energija; Elektrohemija; Koloidna hemija; Klase neorganskih jedinjenja; Hemija nemetala i metaloida; Hemija metala.
    Sadržaj praktične nastave Upoznavanje sa radom u laboratoriji; Klase neorganskih jedinjenja; Rastvori; Jonske reakcije; Hidroliza; Oksido-redukcija; Kvalitativna hemijska analiza; Titracije; Sinteza neorganskih preparata.
    1. Hemija, Nenad Filipović, Univerzitet u Beogradu - Poljoprivredni fakultet, Begrad 2021.
    Metode izvođenja nastave Od metoda izvođenja nastave koriste se klasična predavanja i laboratorijske vežbe.
    Aktivnosti u toku predavanja 0 Pismeni ispit 30
    Praktična nastava 5 Usmeni ispit 0