Међународни пројекти
Пројекат RUSTIK
24.03.2023.
Састанак 14 Living Labs представника у Барселони у циљу размене и јачања знања у оквиру РУСТИК пројекта
Проф. др Наталија Богданов и доцент др Саша Тодоровић присуствовали су првом догађају (The Pilot Region Kick-off meetings) размене знања, обуке и умрежавања у оквиру Рустик пројеката који је био намењен партнерима из 14 пилот региона из десет европских држава. Састанци су одржани у Барселони и Осони у Каталонији, током фебруара 2023.године.
Током трајања састанака присутни су имали прилику да разговарају о кључним концептима пројекта РУСТИК и њиховој примени у пракси у Пилот регионима. Интерактивне радионице омогућиле су полазницима умрежавање и размену искустава.
Пројекат “RUSTIK” ће спровести истраживања у реалном окружењу како би подстакао транзицију одрживости у руралним заједницама
Пројекат RUSTIK (Rural Sustainability Transitions through Integration of Knowledge for improved policy processes - Транзиције руралне одрживости кроз интеграцију знања за унапређене политичке процесе) је четворогодишњи мултидисциплинарни истраживачки пројекат. Пројекат има за циљ да омогући актерима и креаторима политика руралних заједница да осмисле боље стратегије, иницијативе и политике које подстичу транзицију одрживости руралних подручја.
Пројекат, финансиран из Програма Horizon Europe, предвиђа анализу тренутних захтева прилагођавања руралних средина, подршку процесима креирања руралне политике која боље разуме различите руралне функције и карактеристике, као и потенцијале и изазове са којима се срећу руралних подручја. Животна средина, климатско-енергетски, социо-економски и дигитални, биће кључни транзициони путеви који ће се анализирати кроз Пројекат. Истраживања у реалном окружењу (Living Lab) у 14 европских пилот региона у 10 европских земаља биће централни елемент за генерисање нових сазнања о руралној разноликости и друштвеној трансформацији. Истраживања Пројекта РУСТИК у реалном окружењу идентификоваће нове податке и методе прикупљања података, у комбинацији са расположивим изворима података, како би се поставили релевантни индикатори. Пројекат ће такође радити на интеграцији и дисеминацији података, како би се информације и анализе учиниле доступним креаторима политика, и како би се унапредила процена утицаја политика на рурална подручја. Коначни циљ је унапређење стратегија за креирање политика и структура управљања. Да би се тај циљ постигао, активности су подељене у 3 фазе: анализа тренутне ситуације, анализа података и анализа постојећих политика.
Током претходне недеље, партнери на Пројекту су се окупили на иницијалном састанку који је у Франкфурту организовао координатор Пројекта, Institut za istraživanje ruralnog razvoja (IfLS).
Мултидисциплинарни конзорцијум
Конзорцијум Пројекта чини 30 партнерских организација. Осам универзитета и четири истраживачка института пружаће научну експертизу у областима руралног развоја, просторног планирања и извештавања, процеса креирања политика, климатских промена и одрживости; два МСП заснована на знању у Пројекат уносе нове технологије и приступе; две НВО делују као посредници између универзитета и МСП.
Организације са фокусом на локални и регионални развој осигураће практичну имплементацију Пројекта. Оне представљању пет локалних или регионалних јавних управа, две локалне акционе групе (ЛАГ), три пословна удружења и три регионалне развојне агенције.
Две европске кровне организације које представљају заинтересоване стране из планинских руралних подручја и регија - Euromontana, i Европско LEADER удружење за рурални развој, ELARD, омогућиће да се резултати Пројекта мултипликују према другим европским регионима и Европској унији.
Конзорцијум ће допринети унапређењу постојећих инструмената европске политике, а пре свега пружити подршку Европском зеленом договору, Европској дигиталној стратегији, Европском стубу социјалних права и Дугорочној визији ЕУ за рурална подручја Европске уније, Кохезионој политици ЕУ, заједничкој пољопривредној политици и, посебно, Европском пољопривредном гарантном фонду (EAGF).
Тим за имплементацију Пројекта са Пољопривредног факултета Универзитета у Београду чине: проф. др Наталија Богданов, руководилац; доц.др Ружица Папић Милојевић, истраживач; доц. др Саша Тодоровић, истраживач.
Више информација о Пројекту:
https://www.linkedin.com/company/rustikheu/