Međunarodni projekti
Projekat RUSTIK
24.03.2023.
Sastanak 14 Living Labs predstavnika u Barseloni u cilju razmene i jačanja znanja u okviru RUSTIK projekta
Prof. dr Natalija Bogdanov i docent dr Saša Todorović prisustvovali su prvom događaju (The Pilot Region Kick-off meetings) razmene znanja, obuke i umrežavanja u okviru Rustik projekata koji je bio namenjen partnerima iz 14 pilot regiona iz deset evropskih država. Sastanci su održani u Barseloni i Osoni u Kataloniji, tokom februara 2023.godine.
Tokom trajanja sastanaka prisutni su imali priliku da razgovaraju o ključnim konceptima projekta RUSTIK i njihovoj primeni u praksi u Pilot regionima. Interaktivne radionice omogućile su polaznicima umrežavanje i razmenu iskustava.
Projekat “RUSTIK” će sprovesti istraživanja u realnom okruženju kako bi podstakao tranziciju održivosti u ruralnim zajednicama
Projekat RUSTIK (Rural Sustainability Transitions through Integration of Knowledge for improved policy processes - Tranzicije ruralne održivosti kroz integraciju znanja za unapređene političke procese) je četvorogodišnji multidisciplinarni istraživački projekat. Projekat ima za cilj da omogući akterima i kreatorima politika ruralnih zajednica da osmisle bolje strategije, inicijative i politike koje podstiču tranziciju održivosti ruralnih područja.
Projekat, finansiran iz Programa Horizon Europe, predviđa analizu trenutnih zahteva prilagođavanja ruralnih sredina, podršku procesima kreiranja ruralne politike koja bolje razume različite ruralne funkcije i karakteristike, kao i potencijale i izazove sa kojima se sreću ruralnih područja. Životna sredina, klimatsko-energetski, socio-ekonomski i digitalni, biće ključni tranzicioni putevi koji će se analizirati kroz Projekat. Istraživanja u realnom okruženju (Living Lab) u 14 evropskih pilot regiona u 10 evropskih zemalja biće centralni element za generisanje novih saznanja o ruralnoj raznolikosti i društvenoj transformaciji. Istraživanja Projekta RUSTIK u realnom okruženju identifikovaće nove podatke i metode prikupljanja podataka, u kombinaciji sa raspoloživim izvorima podataka, kako bi se postavili relevantni indikatori. Projekat će takođe raditi na integraciji i diseminaciji podataka, kako bi se informacije i analize učinile dostupnim kreatorima politika, i kako bi se unapredila procena uticaja politika na ruralna područja. Konačni cilj je unapređenje strategija za kreiranje politika i struktura upravljanja. Da bi se taj cilj postigao, aktivnosti su podeljene u 3 faze: analiza trenutne situacije, analiza podataka i analiza postojećih politika.
Tokom prethodne nedelje, partneri na Projektu su se okupili na inicijalnom sastanku koji je u Frankfurtu organizovao koordinator Projekta, Institut za istraživanje ruralnog razvoja (IfLS).
Multidisciplinarni konzorcijum
Konzorcijum Projekta čini 30 partnerskih organizacija. Osam univerziteta i četiri istraživačka instituta pružaće naučnu ekspertizu u oblastima ruralnog razvoja, prostornog planiranja i izveštavanja, procesa kreiranja politika, klimatskih promena i održivosti; dva MSP zasnovana na znanju u Projekat unose nove tehnologije i pristupe; dve NVO deluju kao posrednici između univerziteta i MSP.
Organizacije sa fokusom na lokalni i regionalni razvoj osiguraće praktičnu implementaciju Projekta. One predstavljanju pet lokalnih ili regionalnih javnih uprava, dve lokalne akcione grupe (LAG), tri poslovna udruženja i tri regionalne razvojne agencije.
Dve evropske krovne organizacije koje predstavljaju zainteresovane strane iz planinskih ruralnih područja i regija - Euromontana, i Evropsko LEADER udruženje za ruralni razvoj, ELARD, omogućiće da se rezultati Projekta multiplikuju prema drugim evropskim regionima i Evropskoj uniji.
Konzorcijum će doprineti unapređenju postojećih instrumenata evropske politike, a pre svega pružiti podršku Evropskom zelenom dogovoru, Evropskoj digitalnoj strategiji, Evropskom stubu socijalnih prava i Dugoročnoj viziji EU za ruralna područja Evropske unije, Kohezionoj politici EU, zajedničkoj poljoprivrednoj politici i, posebno, Evropskom poljoprivrednom garantnom fondu (EAGF).
Tim za implementaciju Projekta sa Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Beogradu čine: prof. dr Natalija Bogdanov, rukovodilac; doc.dr Ružica Papić Milojević, istraživač; doc. dr Saša Todorović, istraživač.
Više informacija o Projektu:
https://www.linkedin.com/company/rustikheu/