Navigacija

Projekat CaSA

TEMPUS PROJEKAT Izgradnja kapaciteta srpskog obrazovanja u oblasti poljoprivrede radi povezivanja sa društvom (CaSA) (544072-TEMPUS-1-2013-1-RS-TEMPUS-SMHES (2013 – 4604 / 001 - 001)

 

Izgradnja kapaciteta srpskog obrazovanja u oblasti poljoprivrede radi povezivanja sa društvom je projekat iz grupe Strukturnih Mera (SM) finansiran od strane EACEA (Izvršna agencija za obrazovanje, medije i kulturu) u pozivu za TEMPUS projekte iz 2013. godine u kome je Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu prvi put bio koordinator. Kontakt osoba i koordinator projekta je bila prof. Vesna Poleksić.

Projekat je obezbedio neophodne obuke glavnih aktera poljoprivrednog obrazovanja: univerzitetskih nastavnika (UN), nastavnika stručnih predmeta u srednjim poljoprivrednim školama (NSŠ) i savetodavaca u poljoprivrednim stručnim savetodavnim službama (PSSS).

Kao rezultat projekata osnovan je Nacionalnog repozitorijuma za poljoprivredno obrazovanje, NaRA https://arhiva.nara.ac.rs. Kreirani su kursevi pripremljeni kroz obuke za savremene metode aktivnog učenja/nastave i e–učenja za univerzitetske i nastavnike srednjih škola. Takođe, u obuke za profesionalce u poljoprivrednom obrazovanju bile su uključene akademske i komunikacione veštine.

U projektu CaSA učestvovalo je 13 partnerskih institucija: 5 univerziteta (4 državna i 1 privatni), Udruženja srednjih škola područja rada poljoprivrede, proizvodnje i prerade hrane, Institut za primenu nauke u poljoprivredi, 2 organizacije koje obavljaju obuku, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i 3 partnerska univerziteta iz EU (Maribor, Temišvar i Foggia). CaSA je imala 11 radnih paketa koji uključuju: obuke, nabavku opreme, uspostavljanje NaRA (virtuelne platforme sa onlajn kursevima i širokom bazom podataka), osnivanje Savetodavnog Odbora NaRA, kreiranje kurseva, njihova implementacija i podnošenje kurseva za akreditaciju/sertifikaciju i na kraju obavezne radne pakete: obezbeđenje kvaliteta, diseminacija rezultata projekta i upravljanje projektom.

Ukupno je kroz treninge obučeno 212 osoba: 65 univerzitetskih nastavnika, 59 nastavnika srednjih stručnih škola, 82 savetodavca, 6 IT stručnjaka. Kreirano, prevedeno, revidirano, objavljeno i akreditovano je 63 kursa. Kursevi su i implementirani, 988 nastavnika i savetodavaca je učestvovalo u implementaciji kurseva, a u projektu je ukupno 1200 osoba pohađalo različite treninge i obuke.

Objavljeno je i nekoliko publikacija: NaRA uputsvo za upotrebu (Danijela Šćepanović, Miloš Bajčetić i Darko Stefanović); Zadaci u nastavi: kako da Vaši učenici/student bolje napreduju u učenju (Ana Pešikan, Slobodanka Antić); Izazovi mentorstva (Slobodanka Antić, Ana Pešikan); Govorite li aktivno učenje? Rečnik nastave orjentisane na učenje (Slobodanka Antić, Ana Pešikan); Tajne uspešne pripreme predloga projekata (Stephen Quarrie); TNA analiza (Danijela Šćepanović et al.); Katalog kurseva na srpskom i engleskom (Urednik: Goran Topisirović); Uputstva o pravima intelektualne svojine (Bogdan Mladenović). Ukupan broj publkacija i publikovanih instruktivnih materijala projekta CaSA je 25.

Slike

  • /uploads/attachment/strana/2914/Untitled-1.png
  • /uploads/attachment/strana/2914/Untitled-2.png
  • /uploads/attachment/strana/2914/Untitled-3.png
  • /uploads/attachment/strana/2914/Untitled-4.png