Д-РА-14-СКО-13 - Сертификација и контрола у органској биљној производњи

НазивСертификација и контрола у органској биљној производњи
АкронимД-РА-14-СКО-13
Студијски програмПољопривредне науке
МодулРатарство и повртарство
Тип студијадокторске академске студије
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет омогућава студенту стицање проширених знања из области сертификације и контроле у органској биљној производњи, као и стицање вештина да успешно са више аспеката сагледа фазе сертификације и посебне врсте сертификације органске биљне производње.
    Исходи учења (стечена знања)По завршету курса студент треба да буде оспособљен да: дефиинше елементе сертификације органске биљне производње; препозна разлике између различитих типова сертификације биљне производње; опише најважније методе контроле; интегрише претходно стечена знања из области органске биљне производње; испољи спремност за самостални и тимски рад, критичко мишљење.
    Садржај теоријске наставеКомпоненте сертификације органске биљне производње; типови органске сертификације биљне производње; сертификација сакупљања самониклих биљака; сертификација групе произвођача; посебни прописи/захтеви за органску сертификацију групе произвођача; чување докумената и записа као захтев за сертификацију.
    Садржај практичне наставеАнализа примера сертификоване органске биљне производње у Србији.
    1. Закон о органској производњи („Сл. гл. РС“, бр. 30/2010 и бр.17/2019 - др. закон)
    2. Pravilnik o kontroli i sertifikaciji u organskoj proizvodnji i metodama organske proizvodnje („Sl. glasnik RS”, br. 95/20, 24/21)
    3. Savić, J. (2015). Small-holders in Serbia – potential producers of specific organic products. Seminar Organic farming - the silver bullet for boosting development and sustainability?“, University of Hohenheim, Stuttgart, February 2-10, Abstracts on CD.
    4. Guidance document for the evaluation of the equivalence of organic producer group certification. Schemes applied in developing countries. Agriculture Directorate, Eropean Commission, AGRI/03-64290-00-00-EN.
    5. Regulation (EU) 2018/848 of the European Parliament and of the Council
    Методе извођења наставеИнтерактивна настава, консултације и дискусија, студијски истраживачки рад.
    Активности у току предавањаПисмени испит
    Практична наставаУсмени испит70
    Колоквијуми