D-RA-14-SKO-13 - Sertifikacija i kontrola u organskoj biljnoj proizvodnji

Naziv Sertifikacija i kontrola u organskoj biljnoj proizvodnji
Akronim D-RA-14-SKO-13
Studijski program Poljoprivredne nauke
Modul Ratarstvo i povrtarstvo
Tip studija doktorske akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet omogućava studentu sticanje proširenih znanja iz oblasti sertifikacije i kontrole u organskoj biljnoj proizvodnji, kao i sticanje veština da uspešno sa više aspekata sagleda faze sertifikacije i posebne vrste sertifikacije organske biljne proizvodnje.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Po završetu kursa student treba da bude osposobljen da: defiinše elemente sertifikacije organske biljne proizvodnje; prepozna razlike između različitih tipova sertifikacije biljne proizvodnje; opiše najvažnije metode kontrole; integriše prethodno stečena znanja iz oblasti organske biljne proizvodnje; ispolji spremnost za samostalni i timski rad, kritičko mišljenje.
    Sadržaj teorijske nastave Komponente sertifikacije organske biljne proizvodnje; tipovi organske sertifikacije biljne proizvodnje; sertifikacija sakupljanja samoniklih biljaka; sertifikacija grupe proizvođača; posebni propisi/zahtevi za organsku sertifikaciju grupe proizvođača; čuvanje dokumenata i zapisa kao zahtev za sertifikaciju.
    Sadržaj praktične nastave Analiza primera sertifikovane organske biljne proizvodnje u Srbiji.
    1. Zakon o organskoj proizvodnji („Sl. gl. RS“, br. 30/2010 i br.17/2019 - dr. zakon)
    2. Pravilnik o kontroli i sertifikaciji u organskoj proizvodnji i metodama organske proizvodnje („Sl. glasnik RS”, br. 95/20, 24/21)
    3. Savić, J. (2015). Small-holders in Serbia – potential producers of specific organic products. Seminar Organic farming - the silver bullet for boosting development and sustainability?“, University of Hohenheim, Stuttgart, February 2-10, Abstracts on CD.
    4. Guidance document for the evaluation of the equivalence of organic producer group certification. Schemes applied in developing countries. Agriculture Directorate, Eropean Commission, AGRI/03-64290-00-00-EN.
    5. Regulation (EU) 2018/848 of the European Parliament and of the Council
    4 0 3
    Metode izvođenja nastave Interaktivna nastava, konsultacije i diskusija, studijski istraživački rad.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 70
    Kolokvijumi