Д-РА-14-ОРР-13 - Органско ратарство

МодулРатарство и повртарство
Тип студијадокторске академске студије
      Условљност другим предметимаОблик условљености
      Циљеви изучавања предметаПредмет треба да омогући студенту стицање: знања/разумевања о специфичностима органске њивске производње као посебног система земљорадње; вештина неговања способности преношења знања у производњу заснованој на еколошким начелима у органскоj њивској производњи и коришћења еколошких концепата у пољопривреди.
      Исходи учења (стечена знања)студент треба да влада: методама истраживања у области органске пољопривреде, посебно због чињенице да су у органској пољопривреди забрањене агрохемикалије што ову производњу чини комплекснијом, исправно тумачи добијене резултате кроз проверу у пољским огледима, познавањем стање у науке у овој доста новој области у Свету и код нас, критичким размишљањем, презентује знање на високом нивоу
      Садржај теоријске наставеОсновни агротехнички принципи гајења биља. Обрада земљишта. Ђубрење. Сетва (садња). Нега усева. Мере борбе против корова у органској производњи. Плодоред. Консоцијације. Модификације агротехничких мера у технологији гајења ратарских усева засноване на принципима органске пољопривреде. Алтернативна жита. Интегрални системи гајења засновани на доброј пољопривредној пракси.
      Садржај практичне наставеСтудијски истраживачки рад биће организован индивидуално у зависности од теме докторске дисертације, одвијаће се на експерименталном пољу, а обухватиће и израду и писање семинарских и научних радова.
      1. Ковачевић, Д., Долијановић, Ж. 2017. Органска њивска производња. Монографија. Универзитет у Београду, Пољопривредни факултет-Земун.
      2. Ковачевић, Д., Милошевић, М. 2015. Органска пољопривреда. Монографија. Универзитет у Београду, Пољопривредни факултет-Земун.
      3. Ковачевић, Д. 2011. Заштита животне средине у ратарству и повртарству. Монографија. Универзитет у Београду, Пољопривредни факултет-Земун.
      4. Ковачевић, Д., Ољача, С. (ур.) 2005. Органска пољопривредна производња. Монографија. Универзитет у Београду, Пољопривредни факултет-Земун.
      5. Znaor, D. 1996. Ecological agriculture- Future of agriculture. Print Department Globus. Zageb. Croatia. Horn, E.J., Mc Dermott, Maura 2001. The Next Green Revolution. Essential Steps to a Healthy, Sustainable agriculture. Food Productions Press. An Imprint of The Haworth Press, INC. New York:1310 ***IFOAM Training Manual on Organic Agriculture in the Tropics
      Методе извођења наставеПредавања у комбинацији са интерактивном наставом, семинари, консултације и менторски рад са студентима.
      Активности у току предавањаПисмени испит
      Практична настава20Усмени испит30
      Колоквијуми