D-RA-14-ORR-13 - Organsko ratarstvo

Akronim D-RA-14-ORR-13
Studijski program Poljoprivredne nauke
Modul Ratarstvo i povrtarstvo
Tip studija doktorske akademske studije
      Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu sticanje: znanja/razumevanja o specifičnostima organske njivske proizvodnje kao posebnog sistema zemljoradnje; veština negovanja sposobnosti prenošenja znanja u proizvodnju zasnovanoj na ekološkim načelima u organskoj njivskoj proizvodnji i korišćenja ekoloških koncepata u poljoprivredi.
      Ishodi učenja (stečena znanja) student treba da vlada: metodama istraživanja u oblasti organske poljoprivrede, posebno zbog činjenice da su u organskoj poljoprivredi zabranjene agrohemikalije što ovu proizvodnju čini kompleksnijom, ispravno tumači dobijene rezultate kroz proveru u poljskim ogledima, poznavanjem stanje u nauke u ovoj dosta novoj oblasti u Svetu i kod nas, kritičkim razmišljanjem, prezentuje znanje na visokom nivou
      Sadržaj teorijske nastave Osnovni agrotehnički principi gajenja bilja. Obrada zemljišta. Đubrenje. Setva (sadnja). Nega useva. Mere borbe protiv korova u organskoj proizvodnji. Plodored. Konsocijacije. Modifikacije agrotehničkih mera u tehnologiji gajenja ratarskih useva zasnovane na principima organske poljoprivrede. Alternativna žita. Integralni sistemi gajenja zasnovani na dobroj poljoprivrednoj praksi.
      Sadržaj praktične nastave Studijski istraživački rad biće organizovan individualno u zavisnosti od teme doktorske disertacije, odvijaće se na eksperimentalnom polju, a obuhvatiće i izradu i pisanje seminarskih i naučnih radova.
      1. Kovačević, D., Dolijanović, Ž. 2017. Organska njivska proizvodnja. Monografija. Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet-Zemun.
      2. Kovačević, D., Milošević, M. 2015. Organska poljoprivreda. Monografija. Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet-Zemun.
      3. Kovačević, D. 2011. Zaštita životne sredine u ratarstvu i povrtarstvu. Monografija. Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet-Zemun.
      4. Kovačević, D., Oljača, S. (ur.) 2005. Organska poljoprivredna proizvodnja. Monografija. Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet-Zemun.
      5. Znaor, D. 1996. Ecological agriculture- Future of agriculture. Print Department Globus. Zageb. Croatia. Horn, E.J., Mc Dermott, Maura 2001. The Next Green Revolution. Essential Steps to a Healthy, Sustainable agriculture. Food Productions Press. An Imprint of The Haworth Press, INC. New York:1310 ***IFOAM Training Manual on Organic Agriculture in the Tropics
      5 0 3
      Metode izvođenja nastave Predavanja u kombinaciji sa interaktivnom nastavom, seminari, konsultacije i mentorski rad sa studentima.
      Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
      Praktična nastava 20 Usmeni ispit 30
      Kolokvijumi