Д-МЛ-14-ОДВ-13 - Одводњавање

МодулМелиорације земљишта
Тип студијадокторске академске студије
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаСтицање знања о савременом концепту дренаже пољопривредних земљишта, као и узрочно-последичних процеса у земљишту. Циљ предмета је и да се студенти оспособе да у складу са научним принципима истраживања самостално организује експериментлни рад, користе одговарајуће инструменте за праћење и контолу рада дренажних система, користе информационе технологије и научну литературу.
    Исходи учења (стечена знања)Детаљно разумевање и научно тумачење теоријских принципа струјања воде кроз порозну средину, познавање елемената пројектовања и принципa тестирања рада дренажног система и моделирања процеса дренирања земљишта. Студент треба да буде оспособљен: да своје експерименталне резултате научно тумачи, користи за презентацију научних проблема и резултата.
    Садржај теоријске наставеТеренске и лабораторијске методе за одређивање хидрауличке проводљивости земљишта. Једначине дренирања земљишта у стационарном режиму филтрацијеи нестационарном режиму филтрације. Тестирање и анализа рада дренажних система. Моделирање процеса дренирања земљишта
    Садржај практичне наставеПримери из праксе, израда семинарског рада
    1. 1980. Drainage principles and Aplication I-IV, ILRI Wageningen
    2. USDA Soil Conservation Service National Engineering Handbook. Section 16. Drainage of Agricultural Land. USDA, Washington.
    3. Wesselng J. 1977. Subsurface Flow into Drains. Еd. Institute for Land and Water Management Research. Wageningen, The Netherlands.
    Методе извођења наставеНастава ће се изводити кроз предавања, теренски и лабораторијски рад.
    Активности у току предавањаПисмени испит
    Практична наставаУсмени испит60
    Колоквијуми