D-ML-14-ODV-13 - Odvodnjavanje

Akronim D-ML-14-ODV-13
Studijski program Poljoprivredne nauke
Modul Melioracije zemljišta
Tip studija doktorske akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Sticanje znanja o savremenom konceptu drenaže poljoprivrednih zemljišta, kao i uzročno-posledičnih procesa u zemljištu. Cilj predmeta je i da se studenti osposobe da u skladu sa naučnim principima istraživanja samostalno organizuje eksperimentlni rad, koriste odgovarajuće instrumente za praćenje i kontolu rada drenažnih sistema, koriste informacione tehnologije i naučnu literaturu.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Detaljno razumevanje i naučno tumačenje teorijskih principa strujanja vode kroz poroznu sredinu, poznavanje elemenata projektovanja i principa testiranja rada drenažnog sistema i modeliranja procesa dreniranja zemljišta. Student treba da bude osposobljen: da svoje eksperimentalne rezultate naučno tumači, koristi za prezentaciju naučnih problema i rezultata.
    Sadržaj teorijske nastave Terenske i laboratorijske metode za određivanje hidrauličke provodljivosti zemljišta. Jednačine dreniranja zemljišta u stacionarnom režimu filtracijei nestacionarnom režimu filtracije. Testiranje i analiza rada drenažnih sistema. Modeliranje procesa dreniranja zemljišta
    Sadržaj praktične nastave Primeri iz prakse, izrada seminarskog rada
    1. 1980. Drainage principles and Aplication I-IV, ILRI Wageningen
    2. USDA Soil Conservation Service National Engineering Handbook. Section 16. Drainage of Agricultural Land. USDA, Washington.
    3. Wesselng J. 1977. Subsurface Flow into Drains. Ed. Institute for Land and Water Management Research. Wageningen, The Netherlands.
    3 0 2
    Metode izvođenja nastave Nastava će se izvoditi kroz predavanja, terenski i laboratorijski rad.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 60
    Kolokvijumi