Д-МЛ-14-ВРС-13 - Водни ресурси Србије

МодулМелиорације земљишта
Тип студијадокторске академске студије
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет треба да омогући студенту стицање: а) знања / разумевања основних појмова везаних за сагледавање и управљање ресурсима површинских и подземних воде у Србији и свету, циљева развоја сектора вода у пољопривреди и методе за њихово постизање; б) вештина: повезивање теоријских знања са конкретним примерима из праксе, сагледавање обима и значаја водних ресурса и начина за њихово коришћење.
    Исходи учења (стечена знања)На крају курса студент треба да покаже детаљно разумевање и тумачење основних појмова везаних за сагледавање и управљање ресурсима површинских и подземних воде у Србији. Студент треба да буде оспосбљен за израду студија у области коришћења и управљања вода у пољопривреди.
    Садржај теоријске наставеBодни ресурси у свету и Србији. Површинске воде. Коришћење вода прекограничних водотока. Коришћење домицилних вода. Акумулације. Утицај ерозије земљишта на квалитет вода. Подземне воде. Коришћење вода у пољопривреди. Управљање водним ресурсима у Србији. Загађење узроковано одређеним опасним супстанцама које се испуштају у воде. Примена модела падавине-отицај.
    Садржај практичне наставеИзрада семинарског рада у договору са наставником.
    1. Vodoprivredna osnova Republike Srbije, Ministarstvo za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Republike Srbije, 2001.
    2. Vodne snage Jugoslavije, Jevđević,V., I deo, JNKSKE, Beograd, 1956
    3. Upravljanje vodnim resursima Srbije, monografija, izdavač: Institut za vodoprivredu „Jaroslav Černi“, 1997.
    4. Vodni resursi sliva Velike Morave i njihovo korišćenje, Kruševac, 1-3 okt.1998, izdavač Zadužbina Andrejević
    5. Hidroenergetsko korišćenje voda, Đorđević, B. , Građevinski fakultet, Beograd, 2001
    Методе извођења наставеПредвиђена је израда семинарског рада у договору са наставником.
    Активности у току предавањаПисмени испит
    Практична наставаУсмени испит70
    Колоквијуми