D-ML-14-VRS-13 - Vodni resursi Srbije

Akronim D-ML-14-VRS-13
Studijski program Poljoprivredne nauke
Modul Melioracije zemljišta
Tip studija doktorske akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu sticanje: a) znanja / razumevanja osnovnih pojmova vezanih za sagledavanje i upravljanje resursima površinskih i podzemnih vode u Srbiji i svetu, ciljeva razvoja sektora voda u poljoprivredi i metode za njihovo postizanje; b) veština: povezivanje teorijskih znanja sa konkretnim primerima iz prakse, sagledavanje obima i značaja vodnih resursa i načina za njihovo korišćenje.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Na kraju kursa student treba da pokaže detaljno razumevanje i tumačenje osnovnih pojmova vezanih za sagledavanje i upravljanje resursima površinskih i podzemnih vode u Srbiji. Student treba da bude osposbljen za izradu studija u oblasti korišćenja i upravljanja voda u poljoprivredi.
    Sadržaj teorijske nastave Bodni resursi u svetu i Srbiji. Površinske vode. Korišćenje voda prekograničnih vodotoka. Korišćenje domicilnih voda. Akumulacije. Uticaj erozije zemljišta na kvalitet voda. Podzemne vode. Korišćenje voda u poljoprivredi. Upravljanje vodnim resursima u Srbiji. Zagađenje uzrokovano određenim opasnim supstancama koje se ispuštaju u vode. Primena modela padavine-oticaj.
    Sadržaj praktične nastave Izrada seminarskog rada u dogovoru sa nastavnikom.
    1. Vodoprivredna osnova Republike Srbije, Ministarstvo za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Republike Srbije, 2001.
    2. Vodne snage Jugoslavije, Jevđević,V., I deo, JNKSKE, Beograd, 1956
    3. Upravljanje vodnim resursima Srbije, monografija, izdavač: Institut za vodoprivredu „Jaroslav Černi“, 1997.
    4. Vodni resursi sliva Velike Morave i njihovo korišćenje, Kruševac, 1-3 okt.1998, izdavač Zadužbina Andrejević
    5. Hidroenergetsko korišćenje voda, Đorđević, B. , Građevinski fakultet, Beograd, 2001
    3 0 2
    Metode izvođenja nastave Predviđena je izrada seminarskog rada u dogovoru sa nastavnikom.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 70
    Kolokvijumi