Навигација

О-ТА-14-ТПАП-13 - Традиционални производи анималног порекла

Спецификација предмета
НазивТрадиционални производи анималног порекла
АкронимО-ТА-14-ТПАП-13
Студијски програмПрехрамбена технологија
МодулТехнологија анималних производа
Тип студијаосновне академске студије
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
Наставник/сарадник (ДОН)
    Број ЕСПБ5.0Статус предметаизборни
    Условљност другим предметима-Облик условљености
    Циљеви изучавања предметаУпознавање студената са значајем и специфичним карактеристикама традиционалнх производа анималног порекла (од меса и млека), као и могућностима заштите ознаке географског порекла ових производа.
    Исходи учења (стечена знања)Студент треба да покаже знање/способност да: препознa специфичнe карактеристикe квалитета традиционалних производа од меса и млека; разуме утицај специфичних географских, климатских и других карактеристика подручја на квалитет традиционалних производа, као и карактеристике процеса призводње; анализира својстава квалитета традиционалних и одговарајућих индустријских производа од меса и млека
    Садржај предмета
    Садржај теоријске наставеЗначај традиционалних производа анималног порекла, њихов утицај на развој у индустријској производњи (земља/свет); Важнији производи, карактеристике подручја са кога потичу, процеси производње и својстава квалитета (посебно сензорних) традиционалних производа од меса/млека у нашој земљи; Познавање захтева и поступка заштите ознака географског порекла традиционалних производа (од меса и млека).
    Садржај практичне наставеТоком вежбања, студенти ће вршити упоредна исптивања захтеваних (регулатива) и специфичних (посебно сензорних) својстава квалитета традиционалних и одговарајућих индустријских производа од меса и млека. Такође, студенти ће се упознати са захтевима и поступком званичне заштите ознака географског порекла традиционалних производа (од меса и млека), дефинисаних важећом регулативом у Србији и свету.
    Литература
    1. 1. Јоксимовић, Ј. (1978): Технологија сувомеснатих производа и кобасица, Пољопривредни факултетет Универзитета у Београду. 2. Дозет, Н., Аџић, Н., Живић, Н. (1996): Аутохтони мљечни производи. Пољопривредни институт, Подгорица и СИЛМИР - Београд, 3. Дозет, Н., Пандуревић, С., Јовановић, С., Боровчанин, Т. (2011): Романијски скоруп-кајмак. Универзитет у Источном Сарајеву Пољопривредни факултет. 4. Главни елаборати о заштити гографског порекла производа од меса и млека (прихваћени од стране Заво
    Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
    ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
    22
    Методе извођења наставеТеоријска и практична - блок настава: посебно за традиционалне производе од меса, односно од млека. Провера знања тестом иде после сваког блока теоријске и практичне наставе (укупно 2). Колоквијум није предвиђен.
    Оцена знања (максимални број поена 100)
    Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
    Активности у току предавања10Писмени испит
    Практична наставаУсмени испит60
    Пројекти
    Колоквијуми
    Семинари30