О-МЛ-14-НАВ-13 - Основи наводњавања

Тип студијаосновне академске студије
    Број ЕСПБ6.0Статус предметаобавезан
    Условљност другим предметимаНемаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаСтудент треба да стекне знање о односу земљиште – вода - биљка – атмосфера, способност израчунавања хидролимита, потребних количина воде биљкама , норме заливања, норме наводњавања, трајање, турнус и режим заливања. Овладавање начинима контроле салинитета земљишта и примене заслањене воде за наводњавање, методе фертигације. Оспособљавање за проналажење, анализу и примену информација.
    Исходи учења (стечена знања)Физичка и хемијска својстава земљишта у функцији наводњавања; Норма заливања, Потреба биљака за водом; Осетљивост биљака на сушу; Дозвољено исушивање земљишта, редуковано наводњавања; Режим заливања заснован на различитим принципима; Ефикасност коришћења воде; Контрола салинитета земљишта и примена заслањене воде за наводњавање, убризгавање минералних ђубрива и разблаживање раствора.
    Садржај теоријске наставеФизичка и хемијска својстава земљишта у функцији наводњавања; Норма, трајање и турнус заливања; Потреба биљака за водом; Осетљивост биљака на сушу; Дозвољено исушивање земљишта, Редуковано наводњавање; Принципи режима заливања; Ефикасност коришћења воде; Контрола салинитета земљишта и примена заслањене воде за наводњавање, убризгавање минералних ђубрива и разблаживање раствора
    Садржај практичне наставеРачунске вежбе које прате теоријску наставу, израда елабората и теренска настава.
    1. Стричевић, Р. (2007). Наводњавање: Основе пројектовања и управљања системима. Универзитет у Београду, Пољопривредни факултет.
    2. Стричевић, Р. (2000). Пројектовање у мелиорацијама – практикум. Универзитет у Београду, Пољопривредни факултет.
    3. Драговић, С. (2000). Наводњавање. Научни институт за ратарство и повртарство, Нови Сад
    Методе извођења наставеПредавања: излагање градива, провера разумевања градива кроз дискусију са студентима, примена савремене компјутерске технике у излагању градива, предавања на терену.
    Активности у току предавањаПисмени испит0
    Практична настава20Усмени испит60