O-ML-14-NAV-13 - Osnovi navodnjavanja

Akronim O-ML-14-NAV-13
Studijski program Melioracije zemljišta
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima Nema Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Student treba da stekne znanje o odnosu zemljište – voda - biljka – atmosfera, sposobnost izračunavanja hidrolimita, potrebnih količina vode biljkama , norme zalivanja, norme navodnjavanja, trajanje, turnus i režim zalivanja. Ovladavanje načinima kontrole saliniteta zemljišta i primene zaslanjene vode za navodnjavanje, metode fertigacije. Osposobljavanje za pronalaženje, analizu i primenu informacija.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Fizička i hemijska svojstava zemljišta u funkciji navodnjavanja; Norma zalivanja, Potreba biljaka za vodom; Osetljivost biljaka na sušu; Dozvoljeno isušivanje zemljišta, redukovano navodnjavanja; Režim zalivanja zasnovan na različitim principima; Efikasnost korišćenja vode; Kontrola saliniteta zemljišta i primena zaslanjene vode za navodnjavanje, ubrizgavanje mineralnih đubriva i razblaživanje rastvora.
    Sadržaj teorijske nastave Fizička i hemijska svojstava zemljišta u funkciji navodnjavanja; Norma, trajanje i turnus zalivanja; Potreba biljaka za vodom; Osetljivost biljaka na sušu; Dozvoljeno isušivanje zemljišta, Redukovano navodnjavanje; Principi režima zalivanja; Efikasnost korišćenja vode; Kontrola saliniteta zemljišta i primena zaslanjene vode za navodnjavanje, ubrizgavanje mineralnih đubriva i razblaživanje rastvora
    Sadržaj praktične nastave Računske vežbe koje prate teorijsku nastavu, izrada elaborata i terenska nastava.
    1. Stričević, R. (2007). Navodnjavanje: Osnove projektovanja i upravljanja sistemima. Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet.
    2. Stričević, R. (2000). Projektovanje u melioracijama – praktikum. Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet.
    3. Dragović, S. (2000). Navodnjavanje. Naučni institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
    Metode izvođenja nastave Predavanja: izlaganje gradiva, provera razumevanja gradiva kroz diskusiju sa studentima, primena savremene kompjuterske tehnike u izlaganju gradiva, predavanja na terenu.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit 0
    Praktična nastava 20 Usmeni ispit 60