М-ВО-20-НВ - Наводњавање воћака

НазивНаводњавање воћака
АкронимМ-ВО-20-НВ
Студијски програмВоћарство и Виноградарство и винарство
МодулВоћарство
Тип студијамастер академске студије
    Условљност другим предметимаНемаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаСтудент треба да савлада градиво о капацитетима земљишта за воду, дозвољеним исушивањем, да израчуна потребе воћака за водом, одреди норме, трајања и турнуса заливања. Студент треба да савлада технике заливања и одбране од мраза које се користе у воћарству, као и методе фертигације, да преложи најподеснији метод у складу са начином заливања и величином парцеле.
    Исходи учења (стечена знања)Оспособљеност за примену знања у раду на терену, планирање, израчунавање и имплементирање режима заливања, способност управљања системом за наводњавање, оспособљеност за тимски рад.
    Садржај теоријске наставеФизичке и хемијске особине земљишта; Норма заливања, трајање и турнус заливања; Потреба воћака за водом; Осетљивост воћака на сушу; Дозвољено исушивање земљишта; Редуковано наводњавање; Ефикасност коришћења воде; Избор минералних ђубрива и уређаја за убризгавање минералних ђубрива, Разблаживање раствора у води за наводњавање;Филтери за пречишћавање воде; Уређаји на мрежи.
    Садржај практичне наставеРачунске вежбе које прате теоријску наставу, израда елабората и теренска настава.
    1. Steduto, P., Hsiao, T., Fereres, E., Raes, D. (2012). Yield response to water of fruit trees and vines. In: Crop yield response to water. Chapter 4. Irrigation and drainage paper no 66. FAO Rome.
    2. Стричевић, Р. (2007). Наводњавање: Основе пројектовања и управљања системима, Пољопривредни факултет, Београд.
    3. Стричевић, Р. (2000). Пројектовање у мелиорацијама – практикум, Пољопривредни факултет, Београд.
    4. Научни радови из фертигације воћака.
    Методе извођења наставеПредавања: излагање градива, провера разумевања градива кроз дискусију са студентима, примена савремене компјутерске технике у излагању градива, предавања на терену.
    Активности у току предавањаПисмени испит
    Практична настава20Усмени испит60
    Колоквијуми20