M-VO-20-NV - Navodnjavanje voćaka

Akronim M-VO-20-NV
Studijski program Voćarstvo i Vinogradarstvo i vinarstvo
Modul Voćarstvo
Tip studija master akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Nema Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Student treba da savlada gradivo o kapacitetima zemljišta za vodu, dozvoljenim isušivanjem, da izračuna potrebe voćaka za vodom, odredi norme, trajanja i turnusa zalivanja. Student treba da savlada tehnike zalivanja i odbrane od mraza koje se koriste u voćarstvu, kao i metode fertigacije, da preloži najpodesniji metod u skladu sa načinom zalivanja i veličinom parcele.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Osposobljenost za primenu znanja u radu na terenu, planiranje, izračunavanje i implementiranje režima zalivanja, sposobnost upravljanja sistemom za navodnjavanje, osposobljenost za timski rad.
    Sadržaj teorijske nastave Fizičke i hemijske osobine zemljišta; Norma zalivanja, trajanje i turnus zalivanja; Potreba voćaka za vodom; Osetljivost voćaka na sušu; Dozvoljeno isušivanje zemljišta; Redukovano navodnjavanje; Efikasnost korišćenja vode; Izbor mineralnih đubriva i uređaja za ubrizgavanje mineralnih đubriva, Razblaživanje rastvora u vodi za navodnjavanje;Filteri za prečišćavanje vode; Uređaji na mreži.
    Sadržaj praktične nastave Računske vežbe koje prate teorijsku nastavu, izrada elaborata i terenska nastava.
    1. Steduto, P., Hsiao, T., Fereres, E., Raes, D. (2012). Yield response to water of fruit trees and vines. In: Crop yield response to water. Chapter 4. Irrigation and drainage paper no 66. FAO Rome.
    2. Stričević, R. (2007). Navodnjavanje: Osnove projektovanja i upravljanja sistemima, Poljoprivredni fakultet, Beograd.
    3. Stričević, R. (2000). Projektovanje u melioracijama – praktikum, Poljoprivredni fakultet, Beograd.
    4. Naučni radovi iz fertigacije voćaka.
    Metode izvođenja nastave Predavanja: izlaganje gradiva, provera razumevanja gradiva kroz diskusiju sa studentima, primena savremene kompjuterske tehnike u izlaganju gradiva, predavanja na terenu.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava 20 Usmeni ispit 60
    Kolokvijumi 20