М-ПИ-20-ФПТМ - Феномени преноса топлоте и масе

НазивФеномени преноса топлоте и масе
АкронимМ-ПИ-20-ФПТМ
Студијски програмПрехрамбена технологија
МодулПрехрамбени инжењеринг
Тип студијамастер академске студије
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет пружа студентима неопходна знања из феномена преноса количине кретања, топлоте и масе у вишефазним системима, за анализу процеса у процесној техници. Студенти се упознају са суштином ових феномена, коришћеним математичким апаратом за њихово представљање, аналогијама између преноса количине кретања, топлоте и масе у склопу математичког моделирања, пројектовања и оптимизације процеса.
    Исходи учења (стечена знања)Овладавање основним феноменима и специфичном терминолигијом процеса преноса, способност практичне примене стечених знања и метода прорачуна у специфичним проблемима процесне технике (хемијског инжењерства) за решавање конкретних проблема у развојно-истраживачкој пракси, способност коришћења релевантне литературе и постојећих софтвера.
    Садржај теоријске наставеТранспортне карактеристике.Пренос у општем концентрационом пољу.Пренос количине кретања:механизми,једначине преноса,гранични слој.Пренос топлоте:механизми,специјални случајеви, једначине преноса топлоте.Пренос масе: механизми,модели преноса,једначине дифузије и конвективног преноса масе.Пренос топлоте и масе са фазним трансформацијама,међуфазни пренос,нестационарни пренос,аналогије између преноса.
    Садржај практичне наставеРазрада типичних рачунских примера из поменуте наставне материје, увежбавање метода моделирања пројектовања и оптимизације процеса, примена одговарајућих корисничких софтвера.
    1. Д. Цвијовић, М. Бошковић-Враголовић 2001: Феномени преноса, ТМФ, Београд.
    2. Д. Вороњец 1998.: Технолошке операције, Машински факултет, Београд.
    3. Treyball 1981.: Mass transfer operation, McGraw Hill, New York.
    4. Byron B. R., Warren E. S., Edwin N. L. 2002, Transport Phenomena John Wiley & Sons, New York
    Методе извођења наставеТеоријска и практична настава се изводи коришћењем савремених метода презентације уз активно учешће студената. Студијски истраживачки рад обухвата решавање задатака и примену софтвера за појединачно и тимско решавање специфичних проблема кроз израду самосталних вежби. Провера стечених знања је полагањем два теста знања - колоквијума и завршни испит.
    Активности у току предавањаПисмени испит
    Практична наставаУсмени испит50
    Колоквијуми10