M-PI-20-FPTM - Fenomeni prenosa toplote i mase

Naziv Fenomeni prenosa toplote i mase
Akronim M-PI-20-FPTM
Studijski program Prehrambena tehnologija
Modul Prehrambeni inženjering
Tip studija master akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet pruža studentima neophodna znanja iz fenomena prenosa količine kretanja, toplote i mase u višefaznim sistemima, za analizu procesa u procesnoj tehnici. Studenti se upoznaju sa suštinom ovih fenomena, korišćenim matematičkim aparatom za njihovo predstavljanje, analogijama između prenosa količine kretanja, toplote i mase u sklopu matematičkog modeliranja, projektovanja i optimizacije procesa.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Ovladavanje osnovnim fenomenima i specifičnom terminoligijom procesa prenosa, sposobnost praktične primene stečenih znanja i metoda proračuna u specifičnim problemima procesne tehnike (hemijskog inženjerstva) za rešavanje konkretnih problema u razvojno-istraživačkoj praksi, sposobnost korišćenja relevantne literature i postojećih softvera.
    Sadržaj teorijske nastave Transportne karakteristike.Prenos u opštem koncentracionom polju.Prenos količine kretanja:mehanizmi,jednačine prenosa,granični sloj.Prenos toplote:mehanizmi,specijalni slučajevi, jednačine prenosa toplote.Prenos mase: mehanizmi,modeli prenosa,jednačine difuzije i konvektivnog prenosa mase.Prenos toplote i mase sa faznim transformacijama,međufazni prenos,nestacionarni prenos,analogije između prenosa.
    Sadržaj praktične nastave Razrada tipičnih računskih primera iz pomenute nastavne materije, uvežbavanje metoda modeliranja projektovanja i optimizacije procesa, primena odgovarajućih korisničkih softvera.
    1. D. Cvijović, M. Bošković-Vragolović 2001: Fenomeni prenosa, TMF, Beograd.
    2. D. Voronjec 1998.: Tehnološke operacije, Mašinski fakultet, Beograd.
    3. Treyball 1981.: Mass transfer operation, McGraw Hill, New York.
    4. Byron B. R., Warren E. S., Edwin N. L. 2002, Transport Phenomena John Wiley & Sons, New York
    3 0 3
    Metode izvođenja nastave Teorijska i praktična nastava se izvodi korišćenjem savremenih metoda prezentacije uz aktivno učešće studenata. Studijski istraživački rad obuhvata rešavanje zadataka i primenu softvera za pojedinačno i timsko rešavanje specifičnih problema kroz izradu samostalnih vežbi. Provera stečenih znanja je polaganjem dva testa znanja - kolokvijuma i završni ispit.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 50
    Kolokvijumi 10