М-ХК-20-СИС - Сортна идентичност семенских усева

Студијски програмПољопривреда
МодулХортикултура
Тип студијамастер академске студије
    Условљност другим предметимаУписане мастер студије.Облик условљености
    Циљеви изучавања предметаОвај курс омогућује стицање знања/разумевања о значају одржавања сортне идентичности семенских усева, детерминацији сортно-морфолошких, физиолошких и производних особина семенских усева и примени биохемијских и молекуларних маркера за идентификацију сорти.
    Исходи учења (стечена знања)На крају предмета студенти ће познавати и разумети појмове који се односе на сортну идентичност у семенарству ратарских и повртарских биљака, биће оспособљени да одреде идентитет сорте и да известе о резултатима испитивања идентитета сорте.
    Садржај теоријске наставеСортно-морфолошке особине биљака и семена; Сортно-физиолошке особине биљака и семена; Сортно-производне особине биљака и семена; Биохемијски и молекуларни маркери биљака и семена
    Садржај практичне наставеПрактична настава: Из сваког поглавља теоријске наставе биће организоване одговарајуће консултације, практичне радионице и семинарски радови.
    1. Листа сорти пољопривредног и шумског биља Министарства пољопривреде
    2. Дескриптори међународне уније UPOV http://www.upov.int/portal/index.html.en
    3. Продановић С., Шурлан-Момировић Г., Зорић Д., Петровић Д. (2017): Биолошки и молекуларни маркери у оплемењивању. Пољопривредни факултет, Београд.
    4. Одабрана поглавља из часописа Seed Science, PlantBreeding, Crop Science
    Методе извођења наставеПрактична настава: Из сваког поглавља теоријске наставе биће организоване одговарајуће консултације, практичне радионице и семинарски радови.
    Активности у току предавањаПисмени испит
    Практична наставаУсмени испит60
    Колоквијуми