M-HK-20-SIS - Sortna identičnost semenskih useva

Akronim M-HK-20-SIS
Studijski program Poljoprivreda
Modul Hortikultura
Tip studija master akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Upisane master studije. Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Ovaj kurs omogućuje sticanje znanja/razumevanja o značaju održavanja sortne identičnosti semenskih useva, determinaciji sortno-morfoloških, fizioloških i proizvodnih osobina semenskih useva i primeni biohemijskih i molekularnih markera za identifikaciju sorti.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Na kraju predmeta studenti će poznavati i razumeti pojmove koji se odnose na sortnu identičnost u semenarstvu ratarskih i povrtarskih biljaka, biće osposobljeni da odrede identitet sorte i da izveste o rezultatima ispitivanja identiteta sorte.
    Sadržaj teorijske nastave Sortno-morfološke osobine biljaka i semena; Sortno-fiziološke osobine biljaka i semena; Sortno-proizvodne osobine biljaka i semena; Biohemijski i molekularni markeri biljaka i semena
    Sadržaj praktične nastave Praktična nastava: Iz svakog poglavlja teorijske nastave biće organizovane odgovarajuće konsultacije, praktične radionice i seminarski radovi.
    1. Lista sorti poljoprivrednog i šumskog bilja Ministarstva poljoprivrede
    2. Deskriptori međunarodne unije UPOV http://www.upov.int/portal/index.html.en
    3. Prodanović S., Šurlan-Momirović G., Zorić D., Petrović D. (2017): Biološki i molekularni markeri u oplemenjivanju. Poljoprivredni fakultet, Beograd.
    4. Odabrana poglavlja iz časopisa Seed Science, PlantBreeding, Crop Science
    Metode izvođenja nastave Praktična nastava: Iz svakog poglavlja teorijske nastave biće organizovane odgovarajuće konsultacije, praktične radionice i seminarski radovi.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 60
    Kolokvijumi