М-МА-20-САП - Софтверска анализа података

МодулМенаџмент у агробизнису
Тип студијамастер академске студије
    Број ЕСПБ7.0Статус предметаобавезан
    Условљност другим предметимаСлушање и полагање испита није условљено са другим испитима.Облик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет треба да омогући студентима да овладају основним знањем и вештином коришћења модела анализе података у програму за табеларна израчунавања - Microsoft EXCEL, као и програмских пакета за статистичку анализу IBM SPSS (Statistical Package for Social Sciences) и STATISTICS.
    Исходи учења (стечена знања)Студенти ће бити оспособљени за практичан рад у области анализе података и анализе структуре података који подразумева примену најсавременијих софтверских алата из ове области. Такође, студенти су оспособљени за доношење закључака на основу графичке и табеларне анализе и визуелизације података.
    Садржај теоријске наставеОсновни поступци рада у програмском окружењу – IBM SPSS и STATISTICS; Припремање података за анализу података; Изабране статистичке процедуре у IBM SPSS и STATISTICS програмском окружењу; Рад са изабраним статистичким процедурама; Размена података са другим апликацијама. Значајне функције у програму за табеларна израчунавања; Рад са унутрашњим базама података у Microsoft EXCEL окружењу.
    Садржај практичне наставеПрактична настава се одржава за изабране статистичке процедуре у IBM SPSS i Microsoft EXCEL окружењу.
    1. Soldić-Aleksić J. (2015): Primenjena analiza podataka, Centar za izdavačku delatnost, Ekonomski fakultet u Beogradu, 2015.
    2. SPSS-Priručnik za preţivljavanje, Julie Pallant, Prevod, Mikro knjiga, 2011.
    3. SPSS-Analiza bez muke, Sheridan J. Coakes, Prevod, Mikro knjiga, 2013.
    4. Winston W. L. (2004): Microsoft Excel Data Analysis and Business Modeling, Microsoft Press, Washington,
    5. Gerber S. B., Finn K. V. (2005): Using SPSS for Windows, Data Analysis and Graphics, Springer Science and Business Media, Inc.
    Методе извођења наставеТеоријска и практична настава се одржава за све области у рачунарској лабораторији. Израда два колоквијума која прате практичну наставу. Практичан рад у рачунарској учионици.
    Активности у току предавањаПисмени испит
    Практична настава15Усмени испит40
    Колоквијуми45