М-МА-20-ФИМ - Финансијски менаџмент

МодулМенаџмент у агробизнису
Тип студијамастер академске студије
      Условљност другим предметима-Облик условљености
      Циљеви изучавања предметаОспособити студенте да примењују знања и вештине потребне за доношење инвестиционих и финансијских одлука у предузећима из области агробизниса, као и стицање знања из области расподеле добити предузећа.
      Исходи учења (стечена знања)Студент који успешно савлада овај предмет биће оспособљен да: планира и управља сталним и обртним средствима и њиховим изворима; примењује различите инструменте финансијске анализе; анализира могућности одређивања оптималне структуре капитала; оцени политику расподеле добити у односу на инвестициону политику предузећа; процени могућности примене савремених метода управљања и мерења перформанси.
      Садржај теоријске наставе1. Циљеви пословања предузећа; 2. Управљање обртном имовином; 3. Дугорочно финансијско планирање и утврђивање економске ефективности инвестиција; 4. Извори финансирања и цена капитала; 5. Структура капитала предузећа
      Садржај практичне наставеАнализа пословања предузећа из области агробизниса у свету и Србији. Израда семинарских радова по задатим темама из области финансијског менаџмента и њихова презентација на часовима.
      1. Brealey, Myers, Marcus (2010): Fundamentals of Corporate Finance, McGraw Hill Education
      2. Иванишевић, М.: (2012): Пословне финансије, Центар за издавачку делатност Економског факултета, Београд.
      Методе извођења наставеТеоријска и практична настава у комбинацији са интерактивном наставом ће се држати у свим областима. У току наставе предвиђенa је израда семинарског рада, а на крају наставе предвиђено је полагање усменог испита.
      Активности у току предавањаПисмени испит
      Практична наставаУсмени испит50
      Колоквијуми20