M-MA-20-FIM - Finansijski menadžment

Akronim M-MA-20-FIM
Studijski program Agroekonomija
Modul Menadžment u agrobiznisu
Tip studija master akademske studije
      Uslovljnost drugim predmetima - Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Osposobiti studente da primenjuju znanja i veštine potrebne za donošenje investicionih i finansijskih odluka u preduzećima iz oblasti agrobiznisa, kao i sticanje znanja iz oblasti raspodele dobiti preduzeća.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Student koji uspešno savlada ovaj predmet biće osposobljen da: planira i upravlja stalnim i obrtnim sredstvima i njihovim izvorima; primenjuje različite instrumente finansijske analize; analizira mogućnosti određivanja optimalne strukture kapitala; oceni politiku raspodele dobiti u odnosu na investicionu politiku preduzeća; proceni mogućnosti primene savremenih metoda upravljanja i merenja performansi.
      Sadržaj teorijske nastave 1. Ciljevi poslovanja preduzeća; 2. Upravljanje obrtnom imovinom; 3. Dugoročno finansijsko planiranje i utvrđivanje ekonomske efektivnosti investicija; 4. Izvori finansiranja i cena kapitala; 5. Struktura kapitala preduzeća
      Sadržaj praktične nastave Analiza poslovanja preduzeća iz oblasti agrobiznisa u svetu i Srbiji. Izrada seminarskih radova po zadatim temama iz oblasti finansijskog menadžmenta i njihova prezentacija na časovima.
      1. Brealey, Myers, Marcus (2010): Fundamentals of Corporate Finance, McGraw Hill Education
      2. Ivanišević, M.: (2012): Poslovne finansije, Centar za izdavačku delatnost Ekonomskog fakulteta, Beograd.
      Metode izvođenja nastave Teorijska i praktična nastava u kombinaciji sa interaktivnom nastavom će se držati u svim oblastima. U toku nastave predviđena je izrada seminarskog rada, a na kraju nastave predviđeno je polaganje usmenog ispita.
      Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
      Praktična nastava Usmeni ispit 50
      Kolokvijumi 20