О-ФМ-20-ОЕНТ - Општа ентомологија

МодулФитомедицина
Тип студијаосновне академске студије
    Број ЕСПБ6.0Статус предметаобавезан
    Условљност другим предметиманема условОблик условљености
    Циљеви изучавања предметада студентима омогући упознавање са: морфологијом и анатомијом инсекатског тела, физиологијом инсеката, размножавањем и развићем инсеката, карктеристикама виших таксона инсеката (редова и фамилија), начинима комуникације међу инсекатима, понашањем инсеката, утицајима основних еколошких фактора на инсекте
    Исходи учења (стечена знања)да омогући студенту стицање: а) знања/разумевања морфологије и анатомије инсеката, физиологије инсеката, препознавње најважнијих редова инсеката у стадијуму јајета, ларве, лутке и имага, значаја инсеката у биљној производњи, утицаја еколошких фактора на инсекте и упознавање са основним методама сузбијања инсеката. б) вештине коришћења бинокуларне лупе.
    Садржај теоријске наставеОсновне карактеристике инсеката; Грађа и функција интегумента; Морфологија главе, груди и абдомена; Општи унутрашњи састав инсеката; Ембрионално развићe; Постембрионални развој, Утицај еколошких фактора на инсекте; Понашање инсеката, Паразитизам и инсекти паразити.
    Садржај практичне наставеMесто класе Insecta у колу Arthropoda; Ниже систематске категорије; Грађа главене чауре, положај главе, типови пипака; Типови усних апарата; Морфологија груди, ногу и крила; Трбух и додаци на трбуху; Нервни систем, Крвни систем, Тимпанални органи, Чуло мириса; Чуло вида; Систем органа за дисање; Систем органа за варење, Репродуктивни органи; Јаја, ларве и лутке инсеката.
    1. Петровић-Обрадовић, О. (2003): Биљне ваши (Aphididae, Homoptera) Србије. Пољопривредни факултет Универзитета у Београду, 153 стр +16 таб
    Методе извођења наставекласична предавања, лабораторијске вежбе, једна теренска вежба и методе интерактивне наставе. Од метода интерактивне наставе користе се индивидуалне, групне односно тимске колаборативне и кооперативне методе активног учења.
    Активности у току предавањаПисмени испит30
    Практична наставаУсмени испит40