O-FM-20-OENT - Opšta entomologija

Akronim O-FM-20-OENT
Studijski program Fitomedicina
Modul Fitomedicina
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima nema uslov Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta da studentima omogući upoznavanje sa: morfologijom i anatomijom insekatskog tela, fiziologijom insekata, razmnožavanjem i razvićem insekata, karkteristikama viših taksona insekata (redova i familija), načinima komunikacije među insekatima, ponašanjem insekata, uticajima osnovnih ekoloških faktora na insekte
    Ishodi učenja (stečena znanja) da omogući studentu sticanje: a) znanja/razumevanja morfologije i anatomije insekata, fiziologije insekata, prepoznavnje najvažnijih redova insekata u stadijumu jajeta, larve, lutke i imaga, značaja insekata u biljnoj proizvodnji, uticaja ekoloških faktora na insekte i upoznavanje sa osnovnim metodama suzbijanja insekata. b) veštine korišćenja binokularne lupe.
    Sadržaj teorijske nastave Osnovne karakteristike insekata; Građa i funkcija integumenta; Morfologija glave, grudi i abdomena; Opšti unutrašnji sastav insekata; Embrionalno razviće; Postembrionalni razvoj, Uticaj ekoloških faktora na insekte; Ponašanje insekata, Parazitizam i insekti paraziti.
    Sadržaj praktične nastave Mesto klase Insecta u kolu Arthropoda; Niže sistematske kategorije; Građa glavene čaure, položaj glave, tipovi pipaka; Tipovi usnih aparata; Morfologija grudi, nogu i krila; Trbuh i dodaci na trbuhu; Nervni sistem, Krvni sistem, Timpanalni organi, Čulo mirisa; Čulo vida; Sistem organa za disanje; Sistem organa za varenje, Reproduktivni organi; Jaja, larve i lutke insekata.
    1. Petrović-Obradović, O. (2003): Biljne vaši (Aphididae, Homoptera) Srbije. Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu, 153 str +16 tab
    2 1 1
    Metode izvođenja nastave klasična predavanja, laboratorijske vežbe, jedna terenska vežba i metode interaktivne nastave. Od metoda interaktivne nastave koriste se individualne, grupne odnosno timske kolaborativne i kooperativne metode aktivnog učenja.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit 30
    Praktična nastava Usmeni ispit 40