О-АЕ-20-ЕММ - Економетријски методи и модели

Тип студијаосновне академске студије
      Број ЕСПБ5.0Статус предметаобавезан
      Условљност другим предметиманемаОблик условљености
      Циљеви изучавања предметаПредмет треба да омогући студенту стицање: 1. знања о криволинијској и вишеструкој регресионој и корелационој анализи, функцијама производње, анализи временских серија; 2. вештине разумевања везе међузависности и узрочно-последичне везе између појава, избор одговарајуће статистике теста и испитивању динамике појава; 3. способности обраде статистичких података и тумачења добијених резултата.
      Исходи учења (стечена знања)По завршетку курса из овог предмета, студент треба да буде способан да изабере одговарајући регресиони модел за анализу података, утврди значајност јачине везе између појава, успостави однос између инпута и аутпута у процесу производње, врши прогнозу кретања појава.
      Садржај теоријске наставеУвод; Прости криволинијски модели; Вишеструка и парцијална регресија и корелација: оцењивање и тестирање модела, парцијална и вишеструка корелација, оцењивање у условима неиспуњених претпоставки модела; Функције производње: са једном и са две променљиве (квадратна, степена и Спилманова), употреба функција производње за одређивање економски оптималних величина; Динамички модели.
      Садржај практичне наставеПрактична настава се састоји у изради задатака за све изучаване области и тумачењу добијених резултата.
      1. Станковић Јeлена, Ралевић Н., Љубановић – Ралевић Ивана (1992): Статистика са применом у пољопривреди, Пољопривредни факултет, Земун.
      2. Јовичић Милена, Митровић Драгутиновић Радмила (2011): Економетријски методи и модели, Eкономски факултет, Београд.
      Методе извођења наставеПредавања, интерактивна настава, вежбе, обрада података на компјутеру и консултације.
      Активности у току предавања0Писмени испит
      Практична настава15Усмени испит40