O-AE-20-EMM - Ekonometrijski metodi i modeli

Akronim O-AE-20-EMM
Studijski program Agroekonomija
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
      Broj ESPB 5.0 Status predmeta obavezan
      Uslovljnost drugim predmetima nema Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu sticanje: 1. znanja o krivolinijskoj i višestrukoj regresionoj i korelacionoj analizi, funkcijama proizvodnje, analizi vremenskih serija; 2. veštine razumevanja veze međuzavisnosti i uzročno-posledične veze između pojava, izbor odgovarajuće statistike testa i ispitivanju dinamike pojava; 3. sposobnosti obrade statističkih podataka i tumačenja dobijenih rezultata.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Po završetku kursa iz ovog predmeta, student treba da bude sposoban da izabere odgovarajući regresioni model za analizu podataka, utvrdi značajnost jačine veze između pojava, uspostavi odnos između inputa i autputa u procesu proizvodnje, vrši prognozu kretanja pojava.
      Sadržaj teorijske nastave Uvod; Prosti krivolinijski modeli; Višestruka i parcijalna regresija i korelacija: ocenjivanje i testiranje modela, parcijalna i višestruka korelacija, ocenjivanje u uslovima neispunjenih pretpostavki modela; Funkcije proizvodnje: sa jednom i sa dve promenljive (kvadratna, stepena i Spilmanova), upotreba funkcija proizvodnje za određivanje ekonomski optimalnih veličina; Dinamički modeli.
      Sadržaj praktične nastave Praktična nastava se sastoji u izradi zadataka za sve izučavane oblasti i tumačenju dobijenih rezultata.
      1. Stanković Jelena, Ralević N., Ljubanović – Ralević Ivana (1992): Statistika sa primenom u poljoprivredi, Poljoprivredni fakultet, Zemun.
      2. Jovičić Milena, Mitrović Dragutinović Radmila (2011): Ekonometrijski metodi i modeli, Ekonomski fakultet, Beograd.
      Metode izvođenja nastave Predavanja, interaktivna nastava, vežbe, obrada podataka na kompjuteru i konsultacije.
      Aktivnosti u toku predavanja 0 Pismeni ispit
      Praktična nastava 15 Usmeni ispit 40