О-АЕ-20-НАЦЕ - Национална економика и привредни систем

НазивНационална економика и привредни систем
АкронимО-АЕ-20-НАЦЕ
Студијски програмАгроекономија
Модул
Тип студијаосновне академске студије
    Број ЕСПБ6.0Статус предметаобавезан
    Условљност другим предметима-Облик условљености
    Циљеви изучавања предметаСтицање знања о целовитој националној економској стварности у којој живи и ствара. Применом економских метода и инструмената овладаће вештинама израчунавања макроекономских категорија развоја, да изврши груписање савремених привредних система, утврди факторе који га одређују, разуме и примењује економску политику у пракси и да просуђује о конкурентности националне економије у окружењу.
    Исходи учења (стечена знања)Способност да: 1. дефинише привреду, привредни систем и економску политику; 2. утврди факторе привредниог развоја; 3. оцени улогу и узајамни однос привредних обласи у привреди; 4. изврши типологију савремених привредних система и категорија; 5. препозна загађење и предузме мере засштите животне средине и ресурса и 6. анализира и предузима мере на поправљању сопственог животног стандарда.
    Садржај теоријске наставе1. Фактори привредног развоја. 2. Економика развоја привредних области. 3. Структура привреде и привредних области. 4. Екологија и привредни развој. 5. Типологија савремених привредних система. (Транзиција привреде и привредног система, Међународне економске и финансијске институције) и 6. Животни стандард и лична потрошња становништва.
    Садржај практичне наставе1. Становништво и радна снага као фактори привредног развоја; 2. Стање и промене у агрегатима привреде и сектора, детерминанте, услови и међусобни односи који их одређују; 3. Својински односи и процес транзиције; 4. Системска регулатива и остваривање политике заштите животне средине; 5. Детерминанте и фактори животног стандарда и личне потрошње становништва.
    1. Стеванвић С., Симић Ј. (2014): Национална економика и привредни систем, Универзитет у Београду, Пољопривредни факултет Београд, стр. 330.
    2. Деветаковић С., Јовановић-Гавриловић Биљана, Рикаловић Г. (2021): Национална економија, ЦИД, Економски факултет Београд, (изабрана поглавља)
    3. Бајец Ј., Јоксимовић Љубинка (2010): Савремени привредни системи, ЦИД, Економски факултет Београд. (изабрана поглавља)
    Методе извођења наставеПредавања: Еx catedra излагања и интерактивна комуникација са студенатима ради провере усвојеног знања. Вежбе: Интерактивна комуникација студената са асистентом и међусобно, израда семинарских радова и задатака на задату тему.
    Активности у току предавања5Писмени испит
    Практична наставаУсмени испит55