O-AE-20-NACE - Nacionalna ekonomika i privredni sistem

Naziv Nacionalna ekonomika i privredni sistem
Akronim O-AE-20-NACE
Studijski program Agroekonomija
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima - Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Sticanje znanja o celovitoj nacionalnoj ekonomskoj stvarnosti u kojoj živi i stvara. Primenom ekonomskih metoda i instrumenata ovladaće veštinama izračunavanja makroekonomskih kategorija razvoja, da izvrši grupisanje savremenih privrednih sistema, utvrdi faktore koji ga određuju, razume i primenjuje ekonomsku politiku u praksi i da prosuđuje o konkurentnosti nacionalne ekonomije u okruženju.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Sposobnost da: 1. definiše privredu, privredni sistem i ekonomsku politiku; 2. utvrdi faktore privredniog razvoja; 3. oceni ulogu i uzajamni odnos privrednih oblasi u privredi; 4. izvrši tipologiju savremenih privrednih sistema i kategorija; 5. prepozna zagađenje i preduzme mere zasštite životne sredine i resursa i 6. analizira i preduzima mere na popravljanju sopstvenog životnog standarda.
    Sadržaj teorijske nastave 1. Faktori privrednog razvoja. 2. Ekonomika razvoja privrednih oblasti. 3. Struktura privrede i privrednih oblasti. 4. Ekologija i privredni razvoj. 5. Tipologija savremenih privrednih sistema. (Tranzicija privrede i privrednog sistema, Međunarodne ekonomske i finansijske institucije) i 6. Životni standard i lična potrošnja stanovništva.
    Sadržaj praktične nastave 1. Stanovništvo i radna snaga kao faktori privrednog razvoja; 2. Stanje i promene u agregatima privrede i sektora, determinante, uslovi i međusobni odnosi koji ih određuju; 3. Svojinski odnosi i proces tranzicije; 4. Sistemska regulativa i ostvarivanje politike zaštite životne sredine; 5. Determinante i faktori životnog standarda i lične potrošnje stanovništva.
    1. Stevanvić S., Simić J. (2014): Nacionalna ekonomika i privredni sistem, Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet Beograd, str. 330.
    2. Devetaković S., Jovanović-Gavrilović Biljana, Rikalović G. (2021): Nacionalna ekonomija, CID, Ekonomski fakultet Beograd, (izabrana poglavlja)
    3. Bajec J., Joksimović Ljubinka (2010): Savremeni privredni sistemi, CID, Ekonomski fakultet Beograd. (izabrana poglavlja)
    Metode izvođenja nastave Predavanja: Ex catedra izlaganja i interaktivna komunikacija sa studenatima radi provere usvojenog znanja. Vežbe: Interaktivna komunikacija studenata sa asistentom i međusobno, izrada seminarskih radova i zadataka na zadatu temu.
    Aktivnosti u toku predavanja 5 Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 55