О-ФМ-20-ОРХЕ - Органска хемија

МодулФитомедицина
Тип студијаосновне академске студије
      Број ЕСПБ5.0Статус предметаобавезан
      Условљност другим предметимаОпшта и неорганска хемијаОблик условљености
      Циљеви изучавања предметаПредмет треба да омогући студенту стицање: основних теоријских и практичних знања о структури и реактивности органских једињења.
      Исходи учења (стечена знања)Студент треба да покаже знање∕способност да: разуме физичке, структурне и стереохемијске особине органских једињења и карактеристичне трансформације функционалних група и механизме органских реакција., именује органска једињења према IUPAC-овим правилима, самостално изолује, пречисти, синтетише и окарактерише органска једињења једноставније структуре.
      Садржај теоријске наставеСтруктура органских молекула, добиjање, хемијске и физичке особине засићених и незасићених угљоводоника и халогеноалкана, алкохола, фенола, алдехида и кетона, карбоксилних киселина и деривата; Добиjање, хемијске и физичке особине угљених хидрата, амина, аминокиселина и протеина, хетероцикличних једињења и нуклеинских киселина.
      Садржај практичне наставе1. Извођење једноставних метода за изоловање и пречишћавање органских супстанци. 2. Хемијске реакције засићених и незасићених угљоводоника. 3. Хемијске реакције алкохола и фенола, синтеза халоген алкана, естара. 4. Хемијске реакције алдехида, кетона и карбоксилних киселина. 5. Хемијске реакције угљених хидрата, аминокиселина и протеина. 6. Доказне реакције на функционалне групе.
      1. А. Костић - Интерна скрипта са предавања (2022)
      2. Д. Амић - Органска кемија (за студенте агрономске струке), Школска књига, Загреб, 2015
      3. А. Костић- Интерна скрипта за вежбе (2021)
      4. Vollhardt K.P.C., Schore N.E.: Organska hemija, - prevod, Hajdigraf, Beograd, 2006.
      Методе извођења наставеТеоријска настава, лабораторијске вежбе и интерактивна настава. Предвиђен је наставни тест и колоквијуми.
      Активности у току предавањаПисмени испит
      Практична наставаУсмени испит50
      Колоквијуми50