O-FM-20-ORHE - Organska hemija

Akronim O-FM-20-ORHE
Studijski program Fitomedicina
Modul Fitomedicina
Tip studija osnovne akademske studije
      Broj ESPB 5.0 Status predmeta obavezan
      Uslovljnost drugim predmetima Opšta i neorganska hemija Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu sticanje: osnovnih teorijskih i praktičnih znanja o strukturi i reaktivnosti organskih jedinjenja.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Student treba da pokaže znanje∕sposobnost da: razume fizičke, strukturne i stereohemijske osobine organskih jedinjenja i karakteristične transformacije funkcionalnih grupa i mehanizme organskih reakcija., imenuje organska jedinjenja prema IUPAC-ovim pravilima, samostalno izoluje, prečisti, sintetiše i okarakteriše organska jedinjenja jednostavnije strukture.
      Sadržaj teorijske nastave Struktura organskih molekula, dobijanje, hemijske i fizičke osobine zasićenih i nezasićenih ugljovodonika i halogenoalkana, alkohola, fenola, aldehida i ketona, karboksilnih kiselina i derivata; Dobijanje, hemijske i fizičke osobine ugljenih hidrata, amina, aminokiselina i proteina, heterocikličnih jedinjenja i nukleinskih kiselina.
      Sadržaj praktične nastave 1. Izvođenje jednostavnih metoda za izolovanje i prečišćavanje organskih supstanci. 2. Hemijske reakcije zasićenih i nezasićenih ugljovodonika. 3. Hemijske reakcije alkohola i fenola, sinteza halogen alkana, estara. 4. Hemijske reakcije aldehida, ketona i karboksilnih kiselina. 5. Hemijske reakcije ugljenih hidrata, aminokiselina i proteina. 6. Dokazne reakcije na funkcionalne grupe.
      1. A. Kostić - Interna skripta sa predavanja (2022)
      2. D. Amić - Organska kemija (za studente agronomske struke), Školska knjiga, Zagreb, 2015
      3. A. Kostić- Interna skripta za vežbe (2021)
      4. Vollhardt K.P.C., Schore N.E.: Organska hemija, - prevod, Hajdigraf, Beograd, 2006.
      2 1 1
      Metode izvođenja nastave Teorijska nastava, laboratorijske vežbe i interaktivna nastava. Predviđen je nastavni test i kolokvijumi.
      Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
      Praktična nastava Usmeni ispit 50
      Kolokvijumi 50