М-ФМ-14-ДБШ - Дијагноза биљних штеточина и примењена биотехнологија

НазивДијагноза биљних штеточина и примењена биотехнологија
АкронимМ-ФМ-14-ДБШ
Студијски програмФитомедицина
МодулФитомедицина
Тип студијамастер академске студије
    Условљност другим предметиманема условаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаЦиљ овог предмета је да омогући студенту стицање знања о неопходности исправне дијагнозе биљних штеточина; познавању карактеристика фитофагних организама значајних за идентификацију; различитим поступцима и методама за идентификацију биљних штеточина.
    Исходи учења (стечена знања)Од студента се очекује да покаже познавање: начина мониторинга и сакупљања фитофагних организама; симптома значајних за дијагнозу; морфолошких карактеристика и техника неопходних за идентификацију штеточина биљака.
    Садржај теоријске наставеМониторинг и процедура сакупљања у пољопривредној ентомологији, акарологији , нематологији и зоологији. Идентификација фитофагниг инсеката, гриња, нематода , пужева, глодара на основу њихове морфологије и симптома које изазаивају на биљкама. Биолошке, биохемијске и молекуларне технике за дијагнозу фитофагних организама и њихових природних непријатеља.
    Садржај практичне наставеПримена различитих метода детекције и идентификације биљних штеточина
    1. Јовић, Ј. (2012): Молекуларне методе у биолошкој контроли. У: Томановић. Ж. (уредник) 2012. Примењена ентомологија. Универзитет у Београду Биолошки факултет.Tanasijević, N. & Simova-Tošić, D. (1987): Posebna entomologija. Naučna knjiga Beograd
    Методе извођења наставеПредавања у комбинацији са интерактивном наставом ће се примењивати у свим наставним поглављима предмета у различитом обиму.
    Активности у току предавањаПисмени испит
    Практична наставаУсмени испит40
    Пројекти30