M-FM-14-DBŠ - Dijagnoza biljnih štetočina i primenjena biotehnologija

Naziv Dijagnoza biljnih štetočina i primenjena biotehnologija
Akronim M-FM-14-DBŠ
Studijski program Fitomedicina
Modul Fitomedicina
Tip studija master akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima nema uslova Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Cilj ovog predmeta je da omogući studentu sticanje znanja o neophodnosti ispravne dijagnoze biljnih štetočina; poznavanju karakteristika fitofagnih organizama značajnih za identifikaciju; različitim postupcima i metodama za identifikaciju biljnih štetočina.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Od studenta se očekuje da pokaže poznavanje: načina monitoringa i sakupljanja fitofagnih organizama; simptoma značajnih za dijagnozu; morfoloških karakteristika i tehnika neophodnih za identifikaciju štetočina biljaka.
    Sadržaj teorijske nastave Monitoring i procedura sakupljanja u poljoprivrednoj entomologiji, akarologiji , nematologiji i zoologiji. Identifikacija fitofagnig insekata, grinja, nematoda , puževa, glodara na osnovu njihove morfologije i simptoma koje izazaivaju na biljkama. Biološke, biohemijske i molekularne tehnike za dijagnozu fitofagnih organizama i njihovih prirodnih neprijatelja.
    Sadržaj praktične nastave Primena različitih metoda detekcije i identifikacije biljnih štetočina
    1. Jović, J. (2012): Molekularne metode u biološkoj kontroli. U: Tomanović. Ž. (urednik) 2012. Primenjena entomologija. Univerzitet u Beogradu Biološki fakultet.Tanasijević, N. & Simova-Tošić, D. (1987): Posebna entomologija. Naučna knjiga Beograd
    Metode izvođenja nastave Predavanja u kombinaciji sa interaktivnom nastavom će se primenjivati u svim nastavnim poglavljima predmeta u različitom obimu.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 40
    Projekti 30