О-ВВ-14-ПСГ - Производња стоног грожђа

МодулВоћарство и виноградарство
Тип студијаосновне академске студије
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет треба да упозна студенте са значајем и обимом производње и потрошње стоног грожђа у свету. Актуелним сортиментом и оптималним еколошким условима за производњу стоног грожђа. Студент треба да стекне сазања о технологији гајења стоног грожђа - специфичним системима гајења и ампелотехничким мерама као и о показатељима квалитетета стоног грожђа.
    Исходи учења (стечена знања)да покаже познавање актуелног сортимента стоног грожђа, ампелотехничких мера у складу са еколошким условима; специфичности у погледу исхране, наводњавања и коришћења фитохормона при производњи грожђа за употребу у свежем стању. Да познаје елементе квалитета и начине чувања стоног грожђа у складиштима.
    Садржај теоријске наставеАктуелни сортимент. Оптимални климатски и земљишни услови за гајење и производњу стоног грожђа. Системи гајења и начини њиховог одржавања: примена апецифичних ампелотехничких мера. Показатењи квалитета стоног грожђа. Чување стоног грожђа у складиштима.
    Садржај практичне наставеОблици стабла и начини резидбе стоних сорти; Испитивање квалитета стоног грожђа.
    1. . Жунић, Д., Тодић, С. (2002): Стоно грожђе. Невен, Београд
    Методе извођења наставеТеоријска и практична настава у комбинацији са интерактивном наставом – групни рад студената на обради и савлађивању наставних јединица кроз семинарске радове. У току наставе предвиђена је једна провера знања тестом, један колоквијум а на крају наставе (вежби) предвиђено је полагање усменог испита.
    Активности у току предавања20Писмени испит
    Практична наставаУсмени испит30