О-МЛ-14-КЗВП - Коришћење и заштита од вода у пољопривреди

НазивКоришћење и заштита од вода у пољопривреди
АкронимО-МЛ-14-КЗВП
Студијски програмМелиорације земљишта
Модул
Тип студијаосновне академске студије
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаЦиљ предмета укључује стицање компетенција из поглавља: организација водопривредне службе и законске регулативе у Србији, могућности коришћења површинских и подземних вода у пољопривреди и заштита вода у пољопривреди.
    Исходи учења (стечена знања)Студенти би требало да буду способни да објасне основне појмове о организацији водопривредне службе и законској регулативи у Србији, да дефинишу основне водопривредне гране, да оцене могућности коришћења површинских и подземних вода у пољопривреди, да опишу методе заштите вода у пољопривреди и да објасне утицај климатских промена на могућности коришћења воде у пољопривреди.
    Садржај теоријске наставе1. Увод 2. Организација водопривредне службе, законске регулативе у Србији, Европске директиве о водама, основне водопривредне гране. 3. Коришћење вода у пољопривреди. 4. Коришћење површинских вода. 5. Коришћење подземних вода (прорачун капацитета бунара). 6. Акумулације и ретензиони простори: њихова улога у мелиорацијама, водни биланс у ретензионим просторима. 7. Заштита вода.
    Садржај практичне наставеТеоријска настава у комбинацији са интерактивном наставом ће се држати у свим областима у различитим односима. Поглавља из режима вода, подземних вода и ретензионих простора су праћена рачунским задацима. Oдбрана семинарских радова.
    1. Vuković M, Soro A: Hidraulika bunara, Inst. za vodoprivredu ,,Jaroslav Černi", Beograd, 1995.
    2. Hajdin G: Osnove hidrotehnike, Naučna knjiga, Beograd, 1983.
    3. Jahić M: Snabdevanje vodom i zaštita voda, Poljoprivredni fakultet Beograd, 1984.
    4. Хајдин Г., Ховањ Л., Торок Е. (1988): Испитни задаци из предмета „Основе хидротехнике“. Универзитет у Новом Саду, Грађевински факултет у Суботици
    Методе извођења наставе
    Активности у току предавања10Писмени испит