O-ML-14-KZVP - Korišćenje i zaštita od voda u poljoprivredi

Naziv Korišćenje i zaštita od voda u poljoprivredi
Akronim O-ML-14-KZVP
Studijski program Melioracije zemljišta
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Cilj predmeta uključuje sticanje kompetencija iz poglavlja: organizacija vodoprivredne službe i zakonske regulative u Srbiji, mogućnosti korišćenja površinskih i podzemnih voda u poljoprivredi i zaštita voda u poljoprivredi.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Studenti bi trebalo da budu sposobni da objasne osnovne pojmove o organizaciji vodoprivredne službe i zakonskoj regulativi u Srbiji, da definišu osnovne vodoprivredne grane, da ocene mogućnosti korišćenja površinskih i podzemnih voda u poljoprivredi, da opišu metode zaštite voda u poljoprivredi i da objasne uticaj klimatskih promena na mogućnosti korišćenja vode u poljoprivredi.
    Sadržaj teorijske nastave 1. Uvod 2. Organizacija vodoprivredne službe, zakonske regulative u Srbiji, Evropske direktive o vodama, osnovne vodoprivredne grane. 3. Korišćenje voda u poljoprivredi. 4. Korišćenje površinskih voda. 5. Korišćenje podzemnih voda (proračun kapaciteta bunara). 6. Akumulacije i retenzioni prostori: njihova uloga u melioracijama, vodni bilans u retenzionim prostorima. 7. Zaštita voda.
    Sadržaj praktične nastave Teorijska nastava u kombinaciji sa interaktivnom nastavom će se držati u svim oblastima u različitim odnosima. Poglavlja iz režima voda, podzemnih voda i retenzionih prostora su praćena računskim zadacima. Odbrana seminarskih radova.
    1. Vuković M, Soro A: Hidraulika bunara, Inst. za vodoprivredu ,,Jaroslav Černi", Beograd, 1995.
    2. Hajdin G: Osnove hidrotehnike, Naučna knjiga, Beograd, 1983.
    3. Jahić M: Snabdevanje vodom i zaštita voda, Poljoprivredni fakultet Beograd, 1984.
    4. Hajdin G., Hovanj L., Torok E. (1988): Ispitni zadaci iz predmeta „Osnove hidrotehnike“. Univerzitet u Novom Sadu, Građevinski fakultet u Subotici
    Metode izvođenja nastave
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit