О-МЛ-14-ПХИЛ-13 - Пољопривредна хидрологија

Тип студијаосновне академске студије
    Број ЕСПБ6.0Статус предметаобавезан
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет треба да омогући студенту стицање: знања о основним дефиницијама и законитостима из области хидрологије, о параметрима хидролошког циклуса; вештине примене хидролошких прорачуна и анализа у оквиру савладавања програма из стручних предмета, посебно за пројектовање, одржавање и управљање мелиоративним системима.
    Исходи учења (стечена знања)По успешном завршетку овог курса, студенти су способни да објасне основне појмове и законитости у области хидрологије, да израчунају вредности основних параметара хидролошког циклуса, да примене стандардне методе хидролошких прорачуна и анализа у оквиру пројектовања система за наводњавање и одводњавање, да организују мерења хидролошких параметра на терену и да интерпретирају добијене резултате.
    Садржај теоријске наставе1. Увод: дефиниције, хидролошки циклус, водни биланс, представљање хидролошких величина. 2. Хидролошки параметри речних токова. 3. Падавине. 4. Испаравање и транспирација. 5. Инфилтрација и отицај воде. 6. Веза између падавина и отицаја.
    Садржај практичне наставеРачунске вежбе које прате теоријску наставу (Представљање хидролошких величина, падавине, испаравање и транспирација, инфилтрација и отицај воде, веза између падавина и отицаја)
    1. Zelenhasić E., Ruski M.: Inženjerska hidrologija, Naučna knjiga,. Beograd, 1991.
    2. Prohaska S., Ristić V.: Hidrologija kroz teoriju i praksu, Rudarsko Geološki fakultet, Beograd, 1996.
    3. Prohaska S., Petković S., Ristić V.: Praktikum iz hidrologije; Rudarsko-geološki fakultet, Beograd, 2001.
    Методе извођења наставеТеоријска настава у комбинацији са интерактивном наставом ће се држати у свим областима. Сваку област прати рачунска вежба са индивидуалним подацима. Предате рачунске вежбе студент треба да одбрани.
    Активности у току предавања10Писмени испит
    Практична настава20Усмени испит70